Z sieci dla dzieci – internetowe inspiracje do czytania, zabawy i oglądania

Jak tam sobie radzicie? 🙂 Ponad miesiąc izolacji domowej za nami i – jak przypuszczam – rezerwy kreatywności, jak i cierpliwości są na poważnym wyczerpaniu. Na szczęście, przynajmniej u nas, szkolna edukacja online zaczyna przybierać coraz bardziej konkretną i usystematyzowaną formę, dzięki czemu jako taki rytm dnia i kontakt ze szkolnymi/przedszkolnymi kolegami oraz wychowawcami został przywrócony. No i przede wszystkim, znowu można wychodzić na spacery do lasu i parków! To chyba cieszy najbardziej i doskonale uświadamia nam, jak ważne w życiu są rzeczy dotychczas uważane za oczywiste. Dziwna ta nasza „nowa normalność”, trzeba to przyznać. Miejmy jednak nadzieję, że tylko tymczasowa i niedługo znowu będzie jak kiedyś. I – jak to „mówi” mój ostatnio ulubiony hasztag w social mediach – #jeszczebedziepieknie.

No dobra, spacery spacerami i ogólnie fajnie, że lekcje online stały się faktem, ale nie oszukujmy się – to nadal zajmuje maksymalnie 20% naszego dnia z dziećmi 😉 . Co robić poza tym??? Odpowiedź jest prosta: szukać inspiracji w internecie. Ale tak, aby znajdować naprawdę ciekawe i wartościowe pomysły i propozycje aktywności, które zajmą dzieci na dłużej niż kilka minut. Choć w sumie – nawet kilka minut ciszy to w obecnej sytuacji jak złoto, prawda? 😉 Rodzice zrozumieją, oj tak!

Poniżej przedstawiam Wam 10 fajnych miejsc/linków/adresów, które znaleźliśmy w sieci w ostatnim miesiącu i które naprawdę nam się spodobały. I uwaga – naprawdę z nich skorzystaliśmy i nadal korzystamy. Nie są to więc propozycje tylko przekopiowane z innych blogów lub portali. Tu macie moje słowo (matki)!  😉

1. Kicia Kocia z EGoFILM

Kto nie zna Kici Koci, ten na pewno nie wychowywał kilkulatka w ostatniej dekadzie w tym kraju 😉 . I mimo, iż odczucia rodziców co do serii książeczek o tej przesłodkiej kotce, jej rodzinie i przyjaciołach bywają, hm, ambiwalentne 😉 , to dzieciaki ją uwielbiają – i niech tak zostanie. Studio filmowe EGoFILM przygotowało na czas „narodowej kwarantanny” nie lada gratkę – pierwszy odcinek serialu animowanego o przygodach tej dziecięcej ulubienicy. Na razie jest to adaptacja tylko 1 części – „Kicia Kocia poznaje strażaka” – ale w przygotowaniu jest 26 kolejnych odcinków, bo studio dostało właśnie dofinansowanie na ten projekt z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Także trzymajcie kciuki i śledźcie profil EGoFILM na Facebooku. Przyznajemy, że adaptacja jest bardzo udana i naprawdę świetnie zrealizowana. Polecamy też obejrzeć wcześniejsze produkcje EGoFILM – adaptacje innych kochanych przez dzieci książek, takich jak ,,Żubr Pompik” czy ,,Wiking Tappi”. Dostępne są one obecnie na vod.pl .

2. ,,Serce wilka” Tomasza Samojlika od WWF

O tym, że uwielbiamy komiksy Tomasza Samojlika pisałam już w tym poście . Możecie się więc tylko domyślać, z jaką radością powitaliśmy wiadomość  o tym, że WWF Polska udostępniło nowe dzieło tego autora online – w całości za darmo! ,,Serce wilka” to nie tylko świeże i humorystyczne spojrzenie na świat niezwykłych drapieżników, ale też część akcji WWF Polska mającej na celu ochronę populacji wilka w naszym kraju. Także cel zacny, a wartość edukacyjna wspaniała. No i te piękne, niepowtarzalne ilustracje! 

3. Najsłodsze zwierzęta świata na Netflixie

Dalej jesteśmy w temacie natury i niezwykłych zwierząt. Muszę przyznać, że w izolacji brakuje nam wizyt w zoo, oceanariach, itp., więc nadrabiamy online. W sieci można znaleźć transmisje live z ogrodów zoologicznych (w tym m.in. z Warszawy, Wrocławia i Gdańska), ale żadna z nich nie zrobiła na moich dzieciakach takiego wrażenia jak serial ,,72 Cutest Animals” na Netflixie. Jest ciekawy, dowcipny, zaskakujący i rozbrajający – tak jak przedstawione w nim zwierzaki. Zamiast suchych faktów, cała masa ciekawostek, czasem dość szokujących 😉 . W ogóle cała platforma Netflix to prawdziwa kopalnia fantastycznych filmów i seriali przyrodniczych – wystarczy wspomnieć choćby ,,Naszą planetę” . Dlatego włączajcie je dzieciakom po kolei – bez wyrzutów sumienia, bo naprawdę warto!

4. Aktywności dla dzieci od wydawnictwa Dwie Siostry

Kto kocha mądre i piękne, niebanalnie ilustrowane książki dla dzieci, ten na pewno zetknął się wielokrotnie z wydawnictwem Dwie Siostry. Na dźwięk takich tytułów jak ,,Pszczoły” czy ,,MAPY” z pewnością świecą Wam się już oczy! 😉 Ja przynajmniej mam tak, że chciałabym pokazać moim dzieciakom wszystkie ich książki. I choć biblioteki są teraz zamknięte, właśnie jest okazja, aby poznać bliżej  największe hity tego wydawnictwa. Na czas izolacji ruszył bowiem tzw. Dwusiostrzany Program Wsparcia #zostańwdomu, w ramach którego autorzy książek wręcz zasypują nas kreatywnymi kartami pracy dla najmłodszych – nowe pomysły na zabawę pojawiają się praktycznie codziennie w zakładce z materiałami do pobrania na stronie wydawnictwa. W większości pochodzą one z najpopularniejszych ,,dwusiostrzanych” książek aktywnościowych i znaleźć tam można m.in. takie cuda, jak autorskie kolorowanki znanych ilustratorów, zabawy plastyczno-zoologiczne, futbolowe aktywności, niematematyczne zadania logiczne czy rysunki do dokończenia. Masa, masa inspiracji i kreatywnej zabawy. Re-we-la-cja!

5. Mądre zabawy z rybką MiniMini

Fajne i pomysłowe zabawy przygotowali też twórcy kanału MiniMini+ , określanego jako pierwszy polski kanał przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. Oprócz interaktywnej strony internetowej, na której znajdziecie gry edukacyjne, zabawy i karty pracy z bohaterami ulubionych kreskówek, ruszył też właśnie nowy program edukacyjny ,,Mądre zabawy”, prezentujący pomysły na rozwijające wyobraźnię aktywności bez wychodzenia z domu. No i oczywiście, zawsze można obejrzeć jakąś bajkę… 😉 . Tych akurat na kanale MiniMini+ nie brakuje!

6. Filmowe przygody BASI na Facebooku

Bajka, którą na pewno musicie obejrzeć, to filmowa adaptacja mądrych, cudownych (i w ogóle och i ach! 😉 ) książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak o przygodach kilkuletniej Basi (tutaj o nich pisałam). A właściwie 3 adaptacje, bo jak dotychczas powstały 3 części tego kinowego serialu. Jeśli kochacie Basię i jej fantastyczną, ciepłą rodzinkę i jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć jej na dużym ekranie, to teraz macie szansę zrobić to online. 23, 25 i 27 kwietnia odbędą się bowiem przedpremierowe pokazy BASI w ramach cyklu Kino Dzieci Prezentuje #MądreFilmyOnline. Kino Dzieci to coroczny, cykliczny festiwal filmowy organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, który obecnie z wiadomych względów przeniósł się do sieci. I teraz uwaga: pokazy online BASI odbędą się za pośrednictwem grup na Facebooku, do których dostęp dostaniemy po zakupieniu biletów. Szczegóły tutaj. Ale to nie wszystko! Dla wszystkich fanów Basi znaleźliśmy też jeszcze jeden fajny pomysł na spędzenie czasu z tą przesympatyczną bohaterką  – na stronie internetowej Basia (w zakładce ,, Do pobrania”) znajdziecie fajne kreatywne zadania do wykonania w domu, a także nigdzie wcześniej niepublikowane opowiadanie ,, Misiek Zdzisiek i głupi wirus”. Sprawdźcie koniecznie!

7. Gry planszowe od Nadleśnictwa Gdańsk

O tym, że uwielbiamy inicjatywy Nadleśnictwa Gdańsk pisałam już kilkakrotnie (m.in tu i tu). Teraz, w czasach kryzysu, nie zapominamy o śledzeniu ich aktywności online. I Wam też to polecamy! Na profilu nadleśnictwa na Facebooku znajdziecie m.in. ich w 100% autorskie gry planszowe : ,,Stwórz własnego ptaszora” i ,,Stwórz własną roślinę”. Kreatywne, angażujące i genialne w swojej prostocie! Dla tych, co kochają rysować i dla tych, którym… średnio to wychodzi 😉 . Do zabawy wystarczy kostka do gry, kartka papieru, ołówek i kredki. Super zabawa murowana!

8. Filmowe przygody Alberta

W opowieściach o kilkuletnim Albercie Albertsonie zaczytujemy się prawie tak samo, jak w opowieściach o Basi (dowód tutaj).  I to od lat! Ale dopiero teraz mieliśmy okazję zobaczyć ich filmową, pełnometrażową wersję. ,,Hokuspokus, Albercie Albertsonie” to filmowa adaptacja przygód przedszkolaka znanego dzieciom z serii książek Gunilli Bergström (Wyd. Zakamarki). Przesympatyczna historia o dorastaniu, odpowiedzialności, magii i o tym, że marzenia się spełniają w najmniej oczekiwany sposób. I co ważne – także polecana w ramach cyklu Kino Dzieci Prezentuje #MądreFilmyOnline. Cudny pomysł na filmowy rodzinny wieczór 🙂 .

9. Animacje online z Krainą Gagatka

No dobra, dosyć tego siedzenia przed monitorem. A właściwie przed monitorem nadal zostajemy, ale ruszamy się i przystępujemy do ćwiczeń. Bo dzieciakom, jak tlen, potrzebny jest ruch – a tego w ostatnich tygodniach mają zdecydowanie za mało! Na szczęście na ratunek przyszła Kraina Gagatka i ich szalona, fantastyczna animatorka Ania. Co ta dziewczyna wyczynia na ekranie, to jest hit! Tańczy, skacze, robi pompki, przysiady i wymyśla coraz to nowe ruchowe zabawy. I cały czas mówi/woła do dzieci 😉 Nasz 5-latek jest w nią wpatrzony i z radością wykonuje wszystkie polecenia  – a biegania i skakania przy tym co nie miara! Starszy prawie 9-latek patrzy na to z trochę ironicznym uśmiechem – bo on już przecież wyrósł z takich ,,dziecinnych” zabaw 😉 . Ale jeśli macie w domu przedszkolaki, to gwarantuję – będą zachwyceni! Treningi z Krainą Gagatka znajdziecie na profilu ich firmy na Facebooku.

10. Edukacyjny filmik Playmobil o koronawirusie

Jeśli jeszcze, jakimś cudem, Wasze dzieci nie oglądały któregoś ze skierowanych do dzieci, edukacyjnych filmików o wirusie i obecnej sytuacji na świecie – to polecamy Wam tę produkcję. W filmiku jedna z popularnych figurek Playmobil – robot ROBert (którego  można znaleźć w tym zestawie) – w prosty i przystępny sposób tłumaczy dzieciom, dlaczego m.in. szkoły, przedszkola i skateparki są zamknięte, czemu trzeba dokładnie myć ręce, trzymać się z dala od dziadków i… produktywnie spędzać czas w domu (zamiast ciągle z tabletem 😉 ). Świat w filmiku zbudowany jest z klocków Playmobil, jest kolorowy, zabawny i wygląda trochę jak długa reklama zabawek, ale jednocześnie niesie ważne, edukacyjne treści. Od dawna podziwiamy Playmobil za jakość i pomysłowość produktów, a także za ciekawe dodatkowe przedsięwzięcia – jak choćby sale zabaw (nasza recenzja tutaj). Ten filmik to kolejny przykład na to, jak dobrze łączą edukację z zabawą. Brawo!

About

No Comments

Leave a Comment