Jak rozróżniać gatunki ptaków i drzew? Dowiecie się na ścieżce leśnej „Morska 200” w Gdyni!

Jak my lubimy odkrywać nowe, idealne miejsca na spacery! Zwłaszcza kiedy lato w pełni, w naszej Gdyni turystów co nie miara, a wycieczka na plażę kolejny raz w tym samym tygodniu nie budzi już wielkiego entuzjazmu. Spacer w cieniu drzew i „w pięknych okolicznościach przyrody” wydaje się wtedy rozwiązaniem idealnym. I najważniejsze – jest to spacer, który ma cel 😉 . Nie wiem, jak Wasze dzieci, ale moje nie zawsze witają z entuzjazmem wizję bezcelowego włóczenia się z rodzicami. Owszem, wizyta w lodziarni czy na placu zabaw wciąż pełni jeszcze funkcję zachęcającą, ale przyznajmy szczerze – dość powszechna to atrakcja 😉 . A w przypadku  miejsca, o którym Wam zaraz opowiem, spacer niesie ze sobą i zabawę, i fajną dawkę wiedzy (przydatnej!), i możliwość porządnego wybiegania się. Połączenie idealne!

Zachęcam Was gorąco do odwiedzenia ścieżki dydaktycznej „Morska 200” w gdyńskiej dzielnicy Chylonia. Przyznam, że trafiłam na informację o niej całkiem niedawno i zupełnie przypadkowo, dopiero po 6 latach mieszkania w tym pięknym mieście. Trochę mi wstyd 😉 . Ale od kiedy poznaliśmy prześwietne rodzinne miejsce,  jakim jest Leśny Ogród Botaniczny Marszewoz dużo większym zainteresowaniem śledzę inicjatywy Nadleśnictwa Gdańsk, zwłaszcza te skierowane do dzieci. A ta inicjatywa jest zacna!

Ścieżka dydaktyczna zlokalizowana jest w urokliwym ogrodzie otaczającym gdyńską siedzibę Nadleśnictwa Gdańsk, przy ulicy Morskiej 200 (stąd oczywiście nazwa). Co ciekawe, poruszając się ulicą Morską nie da się dostrzec tego miejsca od razu  (wejście jest od ulicy Wiejskiej), po części dlatego, że jest tak gęsto porośnięte drzewami. Spójrzcie tylko na TO zdjęcie z lotu ptaka – oto prawdziwa zielona enklawa w środku miasta! Po ogrodzie można przechadzać się żwirowymi alejkami i podziwiać bujną roślinność, można biegać, a potem odpoczywać na ukrytych w cieniu ławeczkach (i np. jeść lody 😉 ), ale można też, a nawet trzeba, sprawdzić swoją wiedzę o rodzimym świecie przyrody. A potem obowiązkowo ją uzupełnić!

Wszyscy chętnie przyznajemy, że kochamy przyrodę i na każdym kroku podkreślamy, że najlepiej wypoczywamy na łonie natury. Oczywiście bardzo to słuszne i godne pochwały, ale przyznajmy przed sobą szczerze: ile to razy, gdy dziecko pytało nas o nazwę drzewa, z którego pochodzi znaleziony przed chwilą liść albo o gatunek ptaka, którego właśnie dojrzeliśmy na trawniku, odruchowo chwytaliśmy za własny smartfon. Bo z dostępem do internetu 😉 . Jasne, że żaden to wstyd, przecież każdy sposób poszukiwania przydatnej wiedzy jest dobry, ale umówmy się – o ile przyjemniej jest zdobywać ją w otoczeniu pięknej przyrody niż w wyszukiwarce google 😉 . Na ścieżce „Morska 200” mamy właśnie taką szansę!

Ścieżka dydaktyczna „Morska 200” prowadzi przez bujny ogród, gdzie co krok napotykamy interaktywne tablice,  umożliwiające naukę rozpoznawania ssaków leśnych, drzew leśnych oraz kilkunastu gatunków ptaków. Tablice różnią się od siebie nie tylko tym, co przedstawiają, ale też sposobem, w jaki zachęcają do aktywności. Niektóre z nich to swego rodzaju układanki – składają się z trzech części, które trzeba obracać i dopasować tak, aby stworzyły sensowną całość (np. wygląd drzewa, jego liście i owoce). Inne, przedstawiające sylwetki ptaków czy leśnych zwierzaków zupełnie pozbawione są opisów. Trzeba nieźle się wysilić, aby odgadnąć nazwy wszystkich stworzeń, ale gdyby to się jednak nie do końca udało, można poszukać odpowiedzi na kolejnych, oddalonych o parę kroków tablicach z drewnianymi daszkami. Na terenie parku znajdują się też plansze z pojedynczymi, wybranymi zwierzakami. Jeśli wiemy, jak się nazywają, to super, a jeśli nie to wystarczy podnieść planszę i zagadka rozwiązana! Część tablic jest podwójna – twórcy ścieżki zachęcają w ten sposób, aby traktować ją jako grę i rywalizować z kolegami lub rodzeństwem o to, kto szybciej rozpozna wszystkie gatunki. Fajne, angażujące i świetnie rozplanowane aktywności – duży plus zarówno za pomysł, jak i wykonanie!

Z ciekawostek warto dodać, że siedziba nadleśnictwa wraz z otaczającym ją ogrodem i ścieżką dydaktyczną mieści się tuż obok Parku Kilońskiego, jednego z ulubionych miejsc odpoczynku i rekreacji dla wielu gdynian. W parku można spokojnie kontynuować spacer –  nie brakuje tutaj rozległych zielonych trawników, placów zabaw, jest siłownia na świeżym powietrzu i przede wszystkim potok Chylonka, który zwłaszcza w upalne dni zachęca do ściągnięcia butów i przejścia go na boso. Ot, taki sposób na ochłodę 😉 .

Warto pamiętać, że ścieżka „Morska 200” jest dostępna dla zwiedzających w godzinach pracy nadleśnictwa, czyli w dni robocze od 7.30 do 15.30.  W siedzibie nadleśnictwa można otrzymać specjalny folder -przewodnik po ścieżce oraz „ściągawkę” do ścieżki dla rodziców lub nauczycieli. Udana zabawa gwarantowana!

About

No Comments

Leave a Comment