Ukochane książki o zwierzętach

Mamy w domu małych miłośników przyrody, więc odwiedziny w zoo, oceanariach czy rezerwatach przyrody to obowiązkowy punkt wszystkich naszych wypraw i wycieczek. Gdy jesteśmy w domu, to wiedzę o fascynującym świecie roślin i zwierząt najczęściej czerpiemy z książek przyrodniczych. Na szczęście obecnie na rynku nie brakuje pięknie ilustrowanych i bogatych w ciekawostki wydawnictw dla małych przyrodników – powiedziałabym wręcz, że jest ich prawdziwe zatrzęsienie. Dinozaury, podwodny świat, mieszkańcy puszczy, pszczoły, najgroźniejsze zwierzęta świata, zwierzęta lekarze, największe ssaki, zagrożone gatunki – tematów nie brakuje, a wszystkie wydają się równie fascynujące i konieczne do natychmiastowego zgłębienia 😉 . Kto ma w domu małego fana przyrody, ten wydaje majątek na książki… lub często odwiedza biblioteki. My biblioteki uwielbiamy, a że w Trójmieście nie brakuje świetnych placówek z bogatym księgozbiorem i ciekawą ofertą edukacyjno-zabawową (szczegóły w tym wpisie), to możemy poznać wiele wydawniczych nowości bez inwestowania w nie fortuny. Wam też polecamy to rozwiązanie! 🙂

W tym wpisie zgromadziłam ulubione książki moich dzieci o zwierzakach – część z nich mamy na półce od dawna, część to nowe zdobycze, jeszcze inne przeczytaliśmy i oddaliśmy już do biblioteki, ale z pewnością będziemy jeszcze je wypożyczać i nie raz do nich wracać. Oto nasze TOP10!

1. „ Pszczoły” Piotr Socha

Na początek oczywiście klasyk, czyli – obok kultowych już „ Map” – najpopularniejsza pozycja z oferty Wydawnictwa Dwie Siostry. Ogromna pod względem gabarytów (format 28 cm x 38 cm!) i ogromnie bogata w wiedzę na temat tych najbardziej chyba pożytecznych owadów na świecie. Czego tu nie ma! Są informacje m.in. o tym, co pszczoły robiły w czasach dinozaurów, na czym polega praca pszczelarza i jakie są najpyszniejsze rodzaje miodu. Oczywiście dowiecie się też wszystkiego o budowie pszczół, ich pochodzeniu i znaczeniu w ekosystemie. I mimo, iż nie jest to książka, którą Wasze dzieci mogą bez problemu zabrać do szkoły czy na wakacje, to na pewno warto, by znalazła się w Waszym prywatnym księgozbiorze (bo i z biblioteki przytargać ją trudno!). Pochłonie uwagę dzieci na długi czas – czyli na jakąś godzinę na pewno 😉 .

2. „Straszne robale ” Susan Barraclough

Kolejna książka o insektach – i znowu pokaźnych rozmiarów. A tutaj rozmiar ma znaczenie, bo im większe zdjęcia i ilustracje, tym większe wrażenie robią pokazywane w zbliżeniu osobniki. Osobiście robię „Brr! ” i szybko przerzucam kolejne strony, ale moje dzieci są zafascynowane 😉 . A lista okazów jest imponująca: kleszcze, roztocza, karaluchy, modliszki, ćmy, pluskwy, osy… Prawdziwy mikrokosmos małych bestii. Jeśli Wasi mali przyrodnicy kochają robale, to tutaj dowiedzą się ze szczegółami m.in. tego, jak te stworzenia wyglądają, jakie mają cechy charakterystyczne, co jedzą, jak polują, itp. Strrrasznie fajna lektura!

3. „Gryzak. Księga dinozaurów” Emma Yarlett

O ile dwie poprzednie książki były bardzo realistyczne i pełne faktów, o tyle ta… absolutnie realistyczna nie jest 😉 . Gryzak to potworek-książkożerca, który „wygryza” się ze swojej książki i „wgryza”do innych opowieści. Tym razem do opowiadań o dinozaurach. To druga książka z serii o tym sympatycznym stworku i szczerze mam nadzieję (i moje dzieci również!), że nie ostatnia. Co w niej takiego super? Otóż jest to tak zwana książka kreatywna. Co to znaczy, zobaczycie tutaj. Otwierane okienka, przesuwane elementy, ilustracje z efektem 3d – czyli wszystko, co robi z czytania świetną konkurencję dla gier komputerowych. Naprawdę! Dzieci (zwłaszcza mój 5-latek) są zachwycone taką formą książki, bo za każdym razem, gdy ją przeglądają, odkrywają w niej coś nowego. Ale żeby nie było: oprócz świetnej zabawy, książka dostarcza też treści edukacyjne w postaci ciekawostek o dinozaurach. Zabawa i nauka – połączenie doskonałe!

4. Bałtyckie zwierzakiPatrycja Wojtkowiak-Skóra

Kolejna pozycja to dla odmiany zbiór wierszyków – prostych, lekkich i zabawnych, ale jednocześnie pełnych ciekawostek i nieznanych faktów o mieszkańcach naszego Bałtyku. Najlepsze w tej książce jest to, że pokazuje nam niezwykłą różnorodność Morza Bałtyckiego, o której z pewnością wielu z Was nie miało nawet pojęcia – my nie mieliśmy! Czy słyszeliście kiedyś o takim zwierzaku jak zmieraczek plażowy? Albo wężynka? Pąkla bałtycka? Jeśli nie, to zajrzyjcie do tej książki koniecznie! Dodatkowe atuty to piękne ilustracje i fakt, że autorka pochodzi z naszej ulubionej Gdyni 🙂 .

5. Encyklopedia dla dzieci. Dinozaury i życie prehistoryczne” Rupert Matthews, Steve Parker

Przyznaję to szczerze: encyklopedii i atlasów dinozaurów jest na rynku prawdziwe zatrzęsienie. Jako mama prawdziwego dinofana coś o tym wiem 😉 . I choć wydawałoby się, że każda kolejna tego typu pozycja ma tak naprawdę tę samą treść i nie wnosi nic nowego do naszej domowej biblioteczki, to tę akurat książkę mogę Wam z czystym sercem polecić.  Mamy ją od kilku lat i moje dziecko nadal z zainteresowaniem ją przegląda. Poza ciekawymi, fachowymi i szczegółowymi informacjami na temat najbardziej fascynujących gadów w dziejach Ziemi, znajdziecie tam też treści o różnych innych gatunkach prehistorycznych i ewolucji człowieka. Jest to naprawdę ogrom wiedzy i co najważniejsze, podana jest ona w przystępny i zrozumiały sposób. Są też ilustracje, które – mimo, iż nie należą do najbardziej wyszukanych – na pewno pobudzają wyobraźnię i np. mojemu dziecku bardzo się podobają. Jedyny minus jest taki, że ta encyklopedia nie jest już dostępna w zbyt wielu miejscach – to wydawnictwo sprzed kilku lat, także szukać jej należy głównie na Allegro lub OLX.

6. Czy podloty to nieloty. I inne tajemnice ptaków Andrzej Kruszewicz

Czy Wasze dzieci są zafascynowane ptakami? Jeśli tak, to musicie posłuchać tego, co ma o nich do powiedzenia Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo. A opowiada barwnie i dowcipnie! Pan Andrzej jest uznanym ornitologiem i miłośnikiem skrzydlatych zwierząt, co na każdej stronie tej książki dosłownie widać, słychać i czuć. Który ptak jest najszybszy, największy, który trujący i jak zbudowane jest ptasie jajo –  to tylko niektóre z pytań, na jakie znajdziemy tutaj odpowiedzi. Dodatkowym (ogromnym!) atutem tego wydawnictwa są ilustracje autorstwa Tomasza Samojlika, aktualnie najlepszego chyba twórcy przyrodniczych komiksów dla dzieci w Polsce. My osobiście uwielbiamy i namiętnie czytamy wszystko, co wyjdzie spod „ołówka” pana Tomasza. Udowadniamy to zresztą w kolejnych punktach!

7. Z tatą na dinozauryWojciech Mikołuszko, Tomasz Samojlik

Wiedza o dinozaurach level expert 🙂 . Obowiązkowa lektura dla małych paleontologów-amatorów i wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak to było na terenie naszego kraju w czasach wielkich gadów. Mimo, iż nie ma tu ani słowa o T-Rexie, to i tak jest bardzo ciekawie – okazuje się bowiem, że w Polsce nie brakuje skamieniałości innych, równie fascynujących, prehistorycznych stworzeń! Świetna jest sama forma książki (krótkie opowiadania z wypraw, z masą faktów i ciekawostek), przesympatyczni są bohaterowie (sam pan Wojciech Mikołuszko z rodzinką), a ilustracje to prawdziwy majstersztyk! Choć to ostatnie to akurat nic dziwnego, skoro stoi za nimi Tomasz Samojlik 🙂 . Mi osobiście najbardziej podoba się lista ciekawych miejsc, które zwiedzają bohaterowie, a są to m.in. Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie oraz Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach.  Już nie mogę się doczekać, kiedy sami wybierzemy się na wyprawę po Polsce takim szlakiem! Na koniec jedna, chyba istotna uwaga: mimo, iż fachowa wiedza w książce podana jest w przystępny sposób, całość najlepiej się sprawdzi u dzieci powyżej 6. roku życia. Dopiero w tym wieku są one w stanie przyswoić tyle wiedzy na raz 🙂 .

8. Niesamowita natura. Sztuka przetrwania Pavla Hanackova

Przyroda nieustannie nas zadziwia i ciągle dowiadujemy się o niej czegoś nowego – i właśnie o tym jest ta książka! A właściwie cała seria książek, bo oprócz „Sztuki przetrwania” , są jeszcze „Mity i Stereotypy” oraz „ Zdumiewające przyjaźnie”. Polecamy wszystkie! Z tej dowiecie się, jak żyją zwierzęta w m.in. ocenach, lasach, dżungli i w wysokich górach, i w jaki (często zaskakujący!) sposób przystosowują się do panujących tam warunków. Do czego przydają się cętki, duże uszy, kły czy gruba skóra – nie wiecie? To najwyższa pora to zmienić! Ciekawostki, urocze ilustracje, masa przydatnych informacji, a przede wszystkim przystępny i zabawny język – czyli wszystko, co najbardziej kochamy w książkach dla najmłodszych!

9. „ Umarły las” Adam Wajrak, Tomasz Samojlik

Wspominałam już, że uwielbiamy rysunki Tomasza Samojlika. To teraz dodam, że uwielbiamy też sposób pisania Adama Wajraka, najbardziej znanego propagatora przyrody i ochrony środowiska w Polsce. Razem Ci dwaj panowie stanowią duet doskonały! Stworzona przez nich trylogia („Umarły las”, „Nieumarły las” i „Zew padliny”) to chyba nasz ulubiony punkt w tym całym zestawieniu. Jest po prostu kapitalna! To wciągający komiks dla kochających przyrodę kilkulatków, łączący w sobie tak różne gatunki jak western, komedia, kryminał i film dokumentalny (gdyby porównywać go do filmu, rzecz jasna 😉 ) . Rywalizacja między gangami dzięciołów i szpaków o panowanie w leśnym królestwie świetnie bawi i jeszcze lepiej uczy – zwłaszcza, że komiksowe historyjki przeplatane są całkiem poważnymi rozdziałami, w których Adam Wajrak opisuje np. gatunki dzięciołów i tłumaczy, dlaczego w leśnym ekosystemie tak ważne są martwe drzewa. Książka ma oczywiście za zadanie zwrócić naszą uwagę na problemy Puszczy Białowieskiej – to tam tak naprawdę rozgrywa się jej akcja. Ale przede wszystkim jest oryginalną lekcją przyrody dla całej rodziny i świetnym przygotowaniem przed wspólną wyprawą do lasu!

10. „ Ryjówka przeznaczenia” Tomasz Samojlik

Na koniec dzieło stworzone już przez samego Tomasza Samojlika i kolejna świetna komiksowa seria, w której skład (oprócz wymienionej Ryjówki) wchodzą również pozycje takie jak: Norka Zagłady, Powrót Rzęsorka i Zguba Zębiełków. Przyznacie, że tytuły brzmią co najmniej intrygująco 😉 . Moim zdaniem pomysł na fabułę jest tutaj genialny: w roli dzielnych bohaterów autor obsadził” przedstawicieli rodzimych gatunków zwierząt leśnych,  o których w większości nie mieliśmy pojęcia. A po tej lekturze będziemy już zawsze w stanie je rozróżnić! Książki w niezwykle sprytny sposób przekazują nam więc cenną przyrodniczą wiedzę, a do tego zachwycają dynamiką, humorem i niespodziewanymi zwrotami akcji. Nie brakuje tu też nawiązań do współczesnych filmów, gier i szeroko rozumianej pop-kultury. Dzięki temu dzieciaki jeszcze bardziej wciągają się w fabułę i czytają te komiksy z prawdziwą przyjemnością. Mistrzostwo!

About

No Comments

Leave a Comment