Miejsca przyjazne dzieciom z Ukrainy – Trójmiasto

24 lutego 2022 rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę. Można śmiało powiedzieć, że od tego momentu wszyscy żyjemy w jakby dwóch równoległych rzeczywistościach. W jednej kontynuujemy nasze codzienne zadania, obowiązki i w miarę normalne życie, w drugiej cały czas z niepokojem zerkamy na sytuację zza wschodnią granicą naszego kraju, śledzimy serwisy informacyjne i oczywiście pomagamy jak możemy. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że w tym ostatnim Polacy spisują się po prostu na medal! Zbiórek, akcji pomocowych i przeróżnych inicjatyw jest całe mnóstwo. Wszyscy rodacy wrażliwi na krzywdę drugiego człowieka dwoją się troją, aby choć trochę ułatwić docierającym do Polski Ukraińcom te bez wątpienia najtrudniejsze chwile w ich życiu.

W tej niecodziennej, niezwykle trudnej sytuacji, świetnie odnalazły się też tzw. instytucje kultury i rozrywki. Muzea, biblioteki, centra kultury, kawiarnie i bawialnie dla dzieci szybko wystartowały z ofertę bezpłatnych zajęć i aktywności skierowanych do najmłodszych Ukraińców. Wiadomo, że zabawa i możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami pomaga odgonić smutki – chociaż na chwilę! A każda chwila beztroski w tym dziwnym świecie jest obecnie na wagę złota.

Poniżej przedstawiam listę miejsc w Trójmieście, które już teraz zapraszają ukraińskie dzieci wraz z opiekunami na odpoczynek oraz zabawę. Oczywiście sytuacja jest dynamiczna, potrzeby będą cały czas rosły, także i lista dostępnych atrakcji będzie z pewnością z upływem czasu coraz dłuższa.

 

Gdynia

 

Muzeum Emigracji – w muzeum działa strefa zabawy i odpoczynku dla rodzin z Ukrainy. Od wtorku do niedzieli od 10 do 15  rodzice i dzieci mogą spędzić czas w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, gdzie do dyspozycji mają m.in. wifi, laptopy, drukarki i zabawki. Animatorki opiekujące się strefą mówią po ukraińsku i/lub rosyjsku, a znajdująca się w tym samym budynku Restauracji Mondo di Vinegre serwuje ciepłe posiłki.

Muzeum Miasta Gdyniświetlica muzeum to przyjazna przestrzeń, w której można ciekawie i twórczo spędzić czas. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych, tworzyć, bawić się i grać w gry. Ich opiekunowie mogą w tym czasie skorzystać z muzealnego wifi, komputera z ukraińską klawiaturą, drukarki czy skanera. Na miejscu będzie również osoba komunikująca się w języku ukraińskim. Świetlica jest czynna od wtorku do piątku, od godziny 10 do 16.

AirSpace – największy w Trójmieście dmuchany park rozrywki oferuje bezpłatny wstęp dzieciom z Ukrainy. Szalona zabawa na kosmicznych „dmuchańcach” powinna choć na chwilę przywrócić normalność i dziecięcą radość. AirSpace jest otwarte od poniedziałku do piątku 12-20,  a w weekendy 10-20.

Akademia Twórczego Rozwoju Kalamo – to edukacja poprzez przeróżne warsztaty i zabawę. Każdy piątek przeznaczają na działania dla dzieci z Ukrainy. Przed południem będzie czas dla dzieci w wieku przedszkolnym, w drugiej połowie dnia organizowane są zajęcia dla dzieci starszych. Dla młodszych dzieci przygotowano zajęcia ogólnorozwojowe, z elementami sensoplastyki, logorytmiki czy wsparcia psychologicznego. Starsze dzieci mogą korzystać z warsztatów plastycznych w oparciu o arteterapię („terapia przez sztukę”).  Zapisywać się można poprzez sms na nr. tel. 519 857 048.

Chatka Małolatka  – sala zabaw dla dzieci organizuje w każdą środę spotkania dla ukraińskich mam z dziećmi. Do dyspozycji najmłodszych m.in. dwupoziomowy labirynt „MAŁPI GAJ”, 6 zjeżdżalni, basen z kolorowymi kulkami, krzywe zwierciadła, bujaki, jeździki oraz huśtawki. Spotkania odbywają się w środy w godzinach od 11 do 15.

Gdyńska Szkoła Społeczna – placówka otwiera swoje drzwi dla rodzin z Ukrainy. Podczas codziennych spotkań w ramach akcji Aktywne Popołudnia, dzieci mogą wyszaleć się z rówieśnikami na sali gimnastycznej, w świetlicy  i podczas zajęć w klasie, a dorośli wziąć udział w lekcji języka polskiego. Do dyspozycji gości zabawki, gry planszowe i sprzęt sportowy. Spotkania zaczynają się codziennie o 15.

Akademia Piłkarska Pomorzanin Gdynia – klub zaprasza zaprasza wszystkie ukraińskie dzieci w wieku 5-15 lat na treningi w ramach Akademii zupełnie za darmo. W miarę możliwości zapewniają  również sprzęt treningowy. Grafik zajęć znajdziecie TUTAJ , a dane kontaktowe do zapisów TUTAJ .

Gdyńska Akademia Piłkarska Dąbrowa – akademia zaprasza do aktywnego spędzania czasu wszystkie dzieci z Ukrainy w wieku od 5 do 14 lat . Zapewniają bezpłatne treningi oraz w ramach potrzeb niezbędny ubiór sportowy. Kontakt z koordynatorem: 502 07 87 09. Grafik treningów znajduje się TUTAJ (roczniki 2013 – 2017) i TUTAJ (roczniki 2008 – 2012).

Helios Gdynia – specjalnie dla najmłodszych widzów z Ukrainy, kino prezentuje filmy z ukraińskim dubbingiem w ramach bezpłatnych seansów (tak jak w całej Polsce). W planach jest co najmniej jeden seans dziennie, przez cały tydzień – należy na bieżąco sprawdzać repertuar. Ponieważ bezpłatne bilety dostępne są tylko w kasach i ich ilość jest ograniczona, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja mailowa lub telefoniczna (tel. 58 779 00 01 lub 03, email: gdynia@helios.pl). Bezpłatne wejście przysługuje też oczywiście opiekunom.

Sopot

 

Latawiec – Szkoła Montessori – szkoła zaprasza do przestrzeni otwartej i bezpiecznej dla KAŻDEGO – ze szczególnym uwzględnieniem osób przybyłych z Ukrainy. W ich ofercie wsparcia znajdziecie: opiekę nad dziećmi pod okiem specjalistów, warsztaty (m.in. kreatywne, sensoryczne, sportowe), przestrzeń do odrabiania lekcji i zabawy, spędzenie czasu w okolicy i zwiedzanie Trójmiasta,  a także rozmowy w języku ukraińskim i rosyjskim przy kawie, herbacie i poczęstunku. Spotkania odbywają się w poniedziałki między 17.30-19.30 oraz w soboty między 14.30-16.30.

Sopockie Domy Sąsiedzkie – sopockie domy to inicjatywa integrująca lokalną społeczność, finansowana ze środków Gminy Miasta Sopotu. Teraz w DS „Tęczowy Dom” przygotowali ofertę bezpłatnych zajęć i spotkań skierowaną do ukraińskich rodzin (choć nie tylko!). W programie: wtorki godz. 12-13.30 – zajęcia plastyczne (dla dzieci od 4 roku życia, na miejscu materiały potrzebne do zajęć, prowadzenie w języku ukraińskim); środy godz. 17 – warsztaty rodzinne ( zabawy ruchowe dla dzieci, integracja); czwartki godz. 11-13 – spotkanie sopockiego Klubu Malucha + Cafe Rodzic (dla maluszków od 0 – 3 roku życia wraz z opiekunami, na miejscu zabawki, kuchnia, ciepła herbata i pomoc językowa). Więcej informacji pod nr tel. 699 857 139, email: sopockie.domy.sasiedzkie@sopot.pl lub poprzez wiadomość na FB .

MiniŚwiat – ta niezwykła sala zabaw zaprasza na bezpłatną zabawę i chwilę oddechu od trudnej sytuacji. Bawialnia jest dostępna dla mam z dziećmi z Ukrainy w poniedziałki i środy w godz. 12-15. Najlepiej zrobić wcześniejszą rezerwację miejsc przez messenger lub tel. 510 741 523.

DziKawka – urocza kawiarnia z kącikiem dla najmłodszych organizuje spotkania dla ukraińskich mam z dziećmi. Spotkania odbywają się we wtorki, środy i czwartki 13-14.30. Dodatkowo, w czwartki o 12.30 jest jeszcze jedna atrakcja: Energetywka , czyli zajęcia umuzykalniające, tym razem w wydaniu ukraińskim 🙂 . Na spotkania najlepiej się zapisać pod nr tel. 517-890-512 lub mailem: dzikawka@gmail.com .

Multikino Sopot –  dla uchodźców z Ukrainy filmy z ukraińskim dubbingiem będą wyświetlane za darmo w tygodniu oraz w weekendy. Szczegółowy repertuar należy sprawdzać na https://multikino.pl/repertuar/sopot . Bilety na pokazy filmów z ukraińskim dubbingiem są dostępne tylko w kasach kin. Jeżeli w pokazie będzie chciała uczestniczyć większa liczba dzieci, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: tel. 54 23 03 639, email: sopot@multikino.pl .

 

Gdańsk

 

Ergo Arena – w hali odbywają się darmowe zajęcia sportowe z ukraińskim animatorem. Są one dedykowane dzieciom w wieku 6-10 lat, a na młodsze pociechy (3-6 lat) czeka kącik zabaw. Dodatkowo, dzieci otrzymują puzzle i gry, a także zaproszenia na mecze drużyn, czy vouchery do sopockiego Aquaparku. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 16.30 – 17.30. Ewentualne zmiany w grafiku najlepiej sprawdzać TUTAJ . 

Gdański Teatr Szekspirowski – w teatrze działa świetlica dla dzieci z Ukrainy. Podczas pobytu w świetlicy dzieci są pod opieką animatorek znających j. ukraiński (lub rosyjski). Ta przestrzeń poświęcona edukacji i zabawie jest dostępna co tydzień, w dniach środa – piątek w godzinach 15 – 19. 

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia –  w świetlicy zorganizowanej w CSW ŁAŹNIA 1 odbywają się bezpłatne zajęcia dla dzieci z Ukrainy. Dla dzieci przygotowano kreatywne warsztaty plastyczne, gry, puzzle i zabawki. W ofercie są też wyjścia na świeże powietrze, spacery oraz zabawy na pobliskim placu zabaw, a także ciepłe napoje i przekąski. Nad dziećmi czuwać będą pedagodzy, a w zajęciach weźmie udział osoba mówiąca w języku ukraińskim. W budynku znajduje się toaleta oraz pokój wyciszenia / do karmienia wraz z przewijakiem. Dodatkowo jest dostępny kącik z dostępem do wifi, komputerem i możliwością drukowania. Świetlica jest otwarta we wtorki, środy i piątki, w godzinach 9-15 (do 10 czerwca 2022 r.). Obowiązują zapisy mailowe: swietlica@laznia.pl lub telefoniczne: 535832037 (w godzinach 17-19).

Teatr Miniatura – teatr zaprasza ukraińskie dzieci w wieku od 5 lat oraz opiekunów z dziećmi na spektakle w języku ukraińskim lub bez słów, a potem na warsztaty teatralno-plastyczne inspirowane spektaklami. Warsztaty poprowadzi pedagog teatru Monika Tomczyk oraz Stanisław Wojciechowski, ukraiński aktor-lalkarz, pracownik Pracowni Plastycznej Teatru Miniatura. Warsztaty będą prowadzone w języku polskim i ukraińskim. Terminy wydarzeń i dane kontaktowe potrzebne do zgłoszenia chętnych znajdziecie TUTAJ.

Instytut Kultury Miejskiej – w instytucie działa świetlica dla dzieci z opiekunami, młodzieży, a także osób dorosłych. W specjalnie przygotowanej przestrzeni można skorzystać z komputerów, internetu, drukarki, a na dzieci czekają gry planszowe, książki w języku ukraińskim oraz kącik zabaw. Zapewnione są też ciepłe napoje, a miejscu jest osoba komunikująca się w języku ukraińskim. Świetlica jest otwarta od poniedziałku do piątku od 10 do 16.

Gdańska Galeria Miejska 1 – galeria zaprasza dzieci z Ukrainy do kolorowej świetlicy, gdzie pod okiem doświadczonych animatorek i animatorów będzie można rozwinąć swoje talenty plastyczne. W planach jest wspólne rysowanie, kolorowanie, rzeźbienie, lepienie z gliny, a nawet tworzenie profesjonalnych grafik techniką linorytu. Galeria zapewni materiały plastyczne i opiekę nad dziećmi. Świetlica otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 10-15 lub 13-15 (po szczegóły najlepiej kontaktować się pod numerem telefonu / mailem: 501 520 149 / abaaske@ggm.gda.pl ).

Europejskie Centrum Solidarności – centrum zaprasza dzieci z Ukrainy na bezpłatną zabawę do Wydziału Zabaw. Wydział Zabaw to nowoczesna sala edukacji i zabawy dla dzieci do 10 lat. Można tu spędzać czas na dwa sposoby – na wspólnej zabawie rodziców/opiekunów z dziećmi albo pozostawiając dziecko pod opieką animatorki władającej językiem ukraińskim. Ważne: dzieci do 5 roku życia muszą pozostać pod opieką rodzica. Początek zabawy zawsze o pełnej godzinie, maksymalny czas wizyty: 2 godziny. Więcej niezbędnych informacji TUTAJ.

Ośrodek Kultury Morskiej – uwielbiana przez najmłodszych interaktywna i edukacyjna wystawa “Ludzie-Statki-Porty” jest dostępna bezpłatnie dla dzieci z Ukrainy w środy o godz. 11 i 12. Czas pobytu na wystawie: 50 minut, limit osób: 50. Oferta skierowana jest do dzieci od 6 do 18 lat z opiekunami i dotyczy zarówno grup zorganizowanych, jak i rodzin z dziećmi. Kontakt i rezerwacja: edukacja@nmm.pl .

NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańskumuzeum zaprasza do przestrzeni NOMUS-u na artystyczne spotkania dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzą animatorki mówiące po ukraińsku, rosyjsku i polsku, a dla dzieci przygotowano materiały plastyczne, gry i zabawki. Na miejscu jest też dostępna kawa i herbata, słodki poczęstunek, wifi, przewijak oraz pokój wyciszenia. Przestrzeń jest otwarta we wtorki i czwartki, w godz. 14-18. Nie obowiązują zapisy.

Loopy’s World Gdańsk – centrum udostępnia bezpłatnie sale zabaw dla zorganizowanych grup dzieci z Ukrainy lub indywidualnych osób, w tym opiekę animatorów i ciepły posiłek. Ważne: chęć wizyty trzeba zgłaszać na adres emailowy: ela.m@loopys.pl (najlepiej nie krócej niż 3 dni przed planowanymi odwiedzinami).

Gdański Ogród Zoologiczny – zoo zapewnia bezpłatne wejście dla migrantów wojennych obywatelstwa ukraińskiego od 23.03.2022 do 30.04.2022 . Bezpłatne wejście jest możliwe po pobraniu biletu zerowego w kasach zoo. Bilet zerowy wydawany jest na podstawie okazania paszportu ze stemplem wjazdowym od daty 24 lutego 2022 roku, karty pobytu uchodźcy lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

Kino Helios Gdańsk Alfa , Kino Helios Metropolia, Kino Helios Gdańsk Forum – kina zapraszają na bezpłatne seanse filmów w języku ukraińskim. Bezpłatne bilety dla dzieci i opiekunów są dostępne w kasach kin, ale najlepiej rezerwować je z wyprzedzeniem, telefonicznie lub mailowo: Alfa (58 767 99 99 lub 58 767 99 82, gdansk@helios.pl), Metropolia (58 731 13 97 lub 98, gdansk.metropolia@helios.pl), Forum (58 732 96 06 lub 07, gdansk.forum@helios.pl)

Multikino Gdańsk dla uchodźców z Ukrainy filmy z ukraińskim dubbingiem będą wyświetlane za darmo w tygodniu oraz w weekendy. Szczegółowy repertuar należy sprawdzać na https://multikino.pl/repertuar/gdansk/teraz-gramy . Bilety na pokazy filmów z ukraińskim dubbingiem są dostępne tylko w kasach kin. Jeżeli w pokazie będzie chciała uczestniczyć większa liczba dzieci, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: tel. 54 23 03 631, email: gdansk@multikino.pl .

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w trzech filiach działają już obecnie świetlice biblioteczne dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Dzieci i ich opiekunowie mogą tam odpocząć, ułożyć puzzle, pokolorować i poczytać książki. Są to miejsca:

Biblioteka Kokoszki: od poniedziałku do piątku, godz. 11:00-15:00, dla dzieci w wieku 5-12 lat (limit 10 dzieci), na chwilę obecną – z obecnością rodzica/opiekuna prawnego, zapisy pod numerem telefonu: tel. 58 500-00-86.

Biblioteka Pilotów: środy, godz. 10:00-13:00, dla dzieci w wieku 6-10 lat (limit 10 dzieci), bez obecności rodziców/opiekunów, zapisy we wtorki od 9.00 do 16.00, środy od 9:00 do 9:45, pod numerem telefonu: 724 475 437 (osoba władająca językiem ukraińskim).

Biblioteka Ratuszowa: poniedziałki i środy, godz. 12:00-14:00, dla dzieci w wieku 6-12 lat (10 dzieci), na chwilę obecną – z obecnością rodzica/opiekuna prawnego, zapisy pod numerem telefonu: 58 309-41-16.

Gdański Archipelag Kultury (GAK) – gdańska sieć domów kultury oferuje nieodpłatne międzypokoleniowe świetlice, w których Ukraińcy mogą bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas. Do dyspozycji są m.in. instruktorzy oraz animatorzy, zabawy, zajęcia kreatywne, ruchowe, muzyczne, językowe, gry planszowe i klocki. Rodzice również mogą uczestniczyć w zajęciach wraz z pociechami lub skorzystać w tym czasie z dostępu do komputera i drukarki. Można też pozostawić dzieci pod opieką w świetlicy, a samemu załatwić niezbędne sprawy urzędowe. Na miejscu kawa, herbata i napoje oraz pomoc i wsparcie pracowników GAK. Świetlice zorganizowane są w następujących placówkach:

GAK Gama (Gdańsk Letnica) poniedziałek – czwartek 11-14 ;

GAK Dom Sztuki (Gdańsk Stogi) poniedziałek – piątek 10-16;

GAK Projektornia (Gdańsk Brzeźno) środy i czwartki 10.30-14.30; czwartki 12.30-14.30 – nauka j. polskiego;

GAK Scena Muzyczna i GAK Teatr (Gdańsk Park Oruński) poniedziałek – piątek 9-14;

GAK Stacja Orunia (Gdańsk Orunia) poniedziałek – czwartek 10-15;

GAK Winda (Gdańsk Wrzeszcz) poniedziałek – piątek 10-14;

GAK Wyspa Skarbów (Gdańsk Sobieszewo) poniedziałek – piątek 12-16 .

About

No Comments

Leave a Comment