8 miejsc w Sopocie, które musisz odwiedzić z dzieckiem

Sopot, nasz jedyny nadmorski kurort z prawdziwego zdarzenia, budzi często negatywne emocje. Bo lans, bo imprezownia, bo celebryci – to tylko początek listy zarzutów wobec tego miejsca, które nieczęsto figuruje w TOP10 wakacyjnych krajowych kierunków dla rodzin z dziećmi. A to wielki błąd! 🙂 Owszem, Sopot ma kilka niezaprzeczalnych wad (jak każde miasto przecież!),  ale też i całe mnóstwo zalet, często niedostrzeganych. Dla mnie najważniejszy atut to brak wszechobecnego kiczu, będącego niestety znakiem rozpoznawczym innych miejscowości na polskim wybrzeżu. Wiecie o czym mówię, prawda? Kolorowe, byle jak sklecone stragany ze wszystkim i niczym, wszechobecne budki z kebabem i goframi, lunaparki i dmuchane place zabaw urągające wszelkim zasadom bezpieczeństwa, ogólnie plastik fantastik i tandeta 😉 . Nie zrozumcie mnie źle, kocham Bałtyk, ale najbardziej poza sezonem, kiedy oczy (i uszy!) mogą odpocząć od tych wszystkich niechcianych i uciążliwych bodźców.

Ale w Sopocie jest inaczej. Oczywiście, te wszystkie wymienione przez mnie wcześniej elementy są tu na pewno obecne, ale sprytnie poukrywane. Tutaj też jest tłoczno i gwarno, ale tak inaczej, ze smakiem. Bo Sopot to przede wszystkim naprawdę piękne miasto, o zachwycającej architekturze, z rozległymi parkami, klimatycznymi knajpkami i niebanalnymi placami zabaw. Jeśli dodamy to tego szeroką plażę, uzdrowiskowy klimat i bogatą ofertę kulturalną to mamy przepis na udane rodzinne wakacje. Oczywiście, najlepiej w wiosennych lub jesiennych miesiącach 😉 .

Aby poznać prawdziwy urok Sopotu, warto wybrać się z dziećmi w przedstawione poniżej miejsca. Jak się okazuje, „lanserski” Monciak to nie jedyne, co to miasto ma do zaoferowania 😉 .

 

1. Grodzisko Sopot – Skansen Archeologiczny

Trudno w to uwierzyć, ale oddalając się zaledwie kilkaset metrów od gwarnego centrum Sopotu można się przenieść w zupełnie inny świat. A dokładnie do wczesnego średniowiecza. Zlokalizowane przy ulicy Haffnera grodzisko to pozostałość po istniejącej tu w VIII-X wieku osadzie obronnej. Obiekt składa się z 2 części: nowoczesnego pawilonu muzealno-edukacyjnego, w którym prezentowane są eksponaty wydobyte na terenie wykopalisk, oraz zrekonstruowanej osady, pięknie położonej na zalesionym wzgórzu  Na terenie skansenu organizowane są ciekawe imprezy i festyny oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. W pawilonie można obejrzeć wystawę „Najstarsze Dzieje Sopotu”, a także kupić fajne książki edukacyjne dla dzieci, opowiadające o początkach państwa polskiego.  Bilet wstępu kosztuje 8 zł (ulgowy – 6 zł), dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. Aktualny kalendarz wydarzeń możecie znaleźć tutaj.

2. Park Północny

Park z rozległymi trawnikami oraz wieloma ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, ciągnący się przez 2 km wzdłuż pasa morskiego od hotelu Grand Sofitel Sopot w kierunku Gdyni. Latem zapewnia przyjemne ochłodzenie po zejściu z plaży, a przez cały rok świetnie nadaje się do aktywnego wypoczynku i rekreacji: można to jeździć na rolkach, rowerze, biegać, grać w piłkę, uprawiać jogę, a gdy pogoda dopisuje po prostu piknikować. W jego najdalej wysuniętej na północ, graniczącej z Gdynią części można znaleźć wysokie wzniesienia oraz liczne strumyki i poczuć się prawie jak w górach 🙂 . Na terenie parku jest też fajny, odnowiony ostatnio, integracyjny plac zabaw, liczne ławki i ścieżka edukacyjna dla dzieci.

 

3. Plac zabaw przy wejściu na plażę nr 15

Absolutnie najlepszy plac zabaw w Sopocie, Trójmieście, a nawet i w tej części Wybrzeża 😉 . Poświęciłam mu cały post tutaj, więc dla porządku przypomnę tylko, że jest to tematyczny plac zabaw z drewnianymi zabawkami i konstrukcjami wykonanymi na wzór morskiego świata. Jest tu m.in. drewniana fabryka piasku, imitacja statku na sprężynach, które dają wrażenie bujania na falach, jest bocianie gniazdo jak z żaglowca, a także dziób statku wystający z piasku niczym tonący okręt z fal. Poza tym palmy, hamaki, świetne drewniane huśtawki i tor przeszkód. Obowiązkowa atrakcja dla dzieci!

 

 

4. Molo Sopot

Tak, tak, wiem, że żadne to odkrycie, ale molo w Sopocie naprawdę jest wyjątkowe. Drewniane i najdłuższe w Polsce, jest świetną „trasą spacerową”, tłem do pięknych zdjęć i miejscem błogiego relaksu w promieniach słońca. To tutaj można zobaczyć Bałtyk z innej  perspektywy, nawdychać się jodu (wiadomo, że im dalej w morze, tym go więcej) i zachwycać się widokiem na najsłynniejsze budynki Sopotu oraz Zatokę Gdańską. Od końca kwietnia do września wstęp na molo jest płatny ( bilet normalny – 8 zł, ulgowy 4 zł), w pozostałe miesiące darmowy. Ale przecież wiadomo, że Sopot najlepiej zwiedzać poza sezonem 🙂 .

 

5. Park Południowy i Gród Milusia

Południowy, czyli na południe od hotelu Grand Sofitel Sopot 🙂 . Mniejszy od Parku Północnego, ale też i bardziej elegancki. Z identycznymi jak na molo ławkami, urokliwymi fontannami i w otoczeniu przepięknych kamienic będących wizytówką Sopotu. Spacerując po tym parku nie tylko odpoczywacie, ale też dbacie o swoje zdrowie – znajduje się tu bowiem słynny grzybek inhalacyjny z wodą o leczniczych właściwościach. Jest tu też ostatnio chyba najpopularniejsze wśród dzieci miejsce w Sopocie  – Gród Milusia, czyli fantastyczny, cały drewniany i pomysłowy plac zabaw, inspirowany komiksami i serialem Netflixa „Kajko i Kokosz” (tutaj znajdziecie szczegółową relację).  Niebanalne miejsca dla najmłodszych to ta cecha Sopotu, którą uwielbiam!

 

6. Błonia Sopockie i Park Hestii

Rekreacyjny, zielony teren położony na granicy Sopotu i Gdańska, przy Ergo Arenie. Można tu spacerować, wypoczywać, piknikować, grać w piłkę lub podziwiać krokusy w pierwsze tygodnie wiosny. Jest tu wielki rekreacyjny trawnik, wybieg dla psów, boiska piłkarskie, ścieżki spacerowe i dwa place zabaw dla dzieci: jeden tradycyjny, a drugi ekologiczny, wyposażony w zabawki z drewna i tunele wierzbowe (więcej o nim w tym wpisie). Na błoniach są dostępne dwa na stałe zamontowane grille, więc jeśli zaopatrzymy się w węgiel i coś do jedzenia, możemy tu urządzić obiad na świeżym powietrzu. Jest też możliwość zorganizowania imprezy, ale wcześniej trzeba skontaktować się z MOSiR Sopot, który administruje tym terenem.

 

7. Punkt widokowy Glinna Góra

 

Sopot to nie tylko plaże i molo, ale też prawie że górskie krajobrazy. W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wysokości sięgają nawet 150 m n.p.m., a z licznych wzniesień rozpościerają się przecudne widoki. Jednym z takich przykładów jest Glinna Góra (109 m n.p.m.) na terenie jedynego sopockiego rezerwatu przyrody „Zajęcze Wzgórze”. To tutaj znajduje się punkt widokowy z piękną panoramą Sopotu, Zatoki Gdańskiej oraz Helu. Podejście jest wymagające, ale na górze czekają ławeczki i zadaszona altana, także jest gdzie odpocząć, a nawet zrobić mini piknik. Jest tu cicho, zielono, spokojnie – idealnie!

 

 

8. Sopoteka

Nowoczesna mediateka, którą znajdziemy w Sopot Centrum,  czyli galerii handlowej i dworcu kolejowym w jednym. Wchodzi się do niej jak do jednego z wielu mieszczących się tu sklepów – nie trzeba się zapisywać, aby skorzystać na miejscu z książek, prasy czy e-booków. Można tu też posłuchać muzyki, popracować w skupieniu przy jednym ze stanowisk komputerowych, posiedzieć na wygodnych leżakach, a także wziąć udział w licznych wydarzeniach i spotkaniach. No i oczywiście wypożyczyć książkę 😉 . Dla dzieci jest specjalna strefa z klockami, grami planszowymi i kredkami do rysowania, dla starszaków są konsole PlayStation i XBOX. Całe miejsce jest bardzo komfortowe, estetyczne, a z wielkich okien rozciąga się świetny widok na miasto.  Dobrze tu też wstąpić z dziećmi np. podczas oczekiwania na pociąg i ciekawie spędzić czas, zamiast nudzić się na peronie 😉 . Tutaj pełna lista nadchodzących wydarzeń.

About

1 Comment

Leave a Comment