Ekologiczny plac zabaw w Sopocie

Dzieciom nie potrzeba wiele do świetnej zabawy – wystarczy kilka kolorowych huśtawek, zjeżdżalnia i piaskownica. Obiegowa opinia, która zdaje się przyświecać twórcom wielu placów zabaw,  tylko częściowo pokrywa się z rzeczywistością. Dzieciaki faktycznie mają bujną fantazję i, niczym nieskrępowane, potrafią zwykły murek przekształcić w fortecę obronną rodem z najlepszych filmów przygodowych. Ale to też nie do końca tak, że byle jaki plac zabaw jest dla nich pełnią szczęścia 😉 . Gdy miejsce jest małe i wyposażone w powtarzalne urządzenia, to cieszy tylko krótko, a jeśli dodatkowo brak towarzystwa do zabawy, to po prostu przestaje spełniać swoją funkcję.  Z doświadczenia wiem, że najlepiej sprawdzają się miejsca, które pozwalają dziecku puścić wodze wyobraźni i wymyślać coraz to nowe aktywności oraz znajdować coraz to inne przeznaczenie urządzeń i konstrukcji zabawowych. Tak jak w przypadku ekologicznego placu zabaw w Sopocie 🙂 .

Ależ to jest super miejsce! Plac położony na Sopockich Błoniach przy ulicy Polnej zajmuje prawie trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni, dzięki czemu jest tu wiele miejsca do biegania, skakania, wędrowania, chowania się – innym słowem, robienia tego, co dzieci lubią najbardziej. Zaprojektowany w ekologicznym stylu, składa się jedynie z elementów z naturalnie wyglądającego drewna, niemalowanego i nieimpregnowanego. Świetnie nawiązuje do tego, co możemy zobaczyć w lesie, na łące lub w górach. Nie znajdziemy tu żadnych standardowych, krzykliwie kolorowych zabawek ani gotowych plastikowych sprzętów. Za to wielki plus!

Cecha charakterystyczna tego miejsca to zero powtarzalności, a ogromny atut to nietypowe konstrukcje i urządzenia: kładka przebiegająca między drzewami, labirynt z żywopłotu, tunele z gałązek wierzbowych, równoważnie, płotki do przeskoków i głazy do wspinaczki. Są tu także huśtawki i piaskownica z bali drewnianych, hamak podwieszany na słupach, domek na drzewie, pagórki i mini-ścianka do wspinaczki oraz różnorodne elementy z pni i drewna. Nie brakuje też stołu piknikowego, w sam raz na zjedzenie przekąski lub odpoczynek dla rodziców.

Ekologiczny plac zabaw to świetny pomysł, ponieważ umożliwia dzieciakom kontakt z naturą bez konieczności wyjeżdżania za miasto. Zachęca do poznawania świata, odkrywania nieznanych roślin, poznawania różnych faktur, jak drewno i kamień. Odgrywa też ważną rolę w edukacji ekologicznej i pokazuje, że to, co eko, nie musi być nudne i nijakie 🙂 .  Ekologiczny plac zabaw w Sopocie teoretycznie przeznaczony jest dla dzieci do lat 7, ale myślę, że to tylko umowne ograniczenie. Przecież taka niebanalna przestrzeń, rozwijająca wyobraźnię i zachęcająca do ruchu, spodoba się dzieciom w każdym wieku. Gdzie, jak nie w takim miejscu, najlepiej bawić się w bezludną wyspę czy wioskę Minecraft? 😉

About

No Comments

Leave a Comment