Weekend w plenerze – Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek w Bydgoszczy

Kiedy szukamy pomysłów na spędzenie weekendu na świeżym powietrzu, od razu przychodzi nam na myśl jezioro, las lub nadmorska plaża. Tam, gdzie przyroda na wyciągnięcie ręki, tam relaks, regeneracja sił i dobra zabawa gwarantowana. Czasami oznacza to dłuższą wyprawę za miasto, a czasami samo miasto kryje w sobie prawdziwe skarby 😉 . Tak jest w przypadku Bydgoszczy, gdzie oprócz pięknych kamienic i odrestaurowanej Wyspy Młyńskiej, znajdziemy też prawdziwą enklawę zieleni, w sam raz na codzienny odpoczynek lub weekend pełen atrakcji.  Mowa o Myślęcinku, największym parku miejskim w Polsce, oddalonym o zaledwie 3 km od centrum miasta.

www.myslecinek.pl

www.myslecinek.pl

To świetne miejsce na spędzenie całego dnia na świeżym powietrzu – oddalone od hałasu i miejskiego zgiełku, ale jednocześnie dobrze skomunikowane z centrum. Do parku bardzo łatwo dojechać można komunikacją publiczną lub samochodem. Na ponad ośmiuset hektarach można tu znaleźć rozległe lasy i tereny zielone, idealne do odpoczynku i rekreacji, liczne stawy i wyspy, a także wiele atrakcji jak na przykład ogród botaniczny, zoo, park dinozaurów „Zaginiony Świat”, Ośrodek Rekreacji Konnej oraz Park Rozrywki z m.in. karuzelami, zjeżdżalniami, gabinetami luster i dmuchanym pałacem. W sezonie od kwietnia do października odbywa się tu też wiele imprez plenerowych, takich jak koncerty, festiwale, pikniki i wydarzenia sportowe.

My wybraliśmy się oczywiście do parku dinozaurów, gdzie w lesie między drzewami ukrytych jest ponad 50 modeli gadów i innych stworzeń prehistorycznych. Ścieżka edukacyjna podzielona jest na poszczególne okresy geologiczne rozwoju Ziemi, każdy z nich jest szczegółowo opisany na rozlokowanych tu tablicach, dodatkowo przy każdym z modeli zwierząt znajdują się informacje dotyczące danego gatunku. Na terenie parku dinozaurów znajduje się też muzeum „Skarby Ziemi”, gdzie można obejrzeć minerały i
skamieniałości pradawnych organizmów.

Oprócz prehistorycznych gadów, są tu też rzeczywistych rozmiarów modele m.in. tygrysa szablozębnego, hieny jaskiniowej i nosorożca włochatego – wymarłych gatunków, które rzadko kiedy ujęte są w tematyce parków dinozaurów. Plus figury pierwszych ludzi zamieszkujących Ziemię, ale one budzą najmniejsze zainteresowanie dzieci 😉 . „Zaginiony Świat” jest częścią tutejszego Park Rozrywki, ale jeśli nie interesują Was karuzele i dmuchane place zabaw (które – to trzeba przyznać – nie powalają oryginalnością), można wykupić osobny bilet. Tutaj szczegółowe informacje oraz godziny otwarcia.

Po obejrzeniu nieruchomych, prehistorycznych stworzeń, przyszła pora przyjrzeć się żyjącym zwierzętom 🙂 . Myślęcińskie zoo to kolejna atrakcja, której zwiedzanie wiąże się z przyjemnym spacerem i podziwianiem malowniczych widoków. Dzieciakom najbardziej przypadł do gustu zlokalizowany zaraz przy wejściu pawilon Akwarium i Terrarium, pełen krajowych gadów, płazów i ryb, choć nie brakuje w nim też egzotycznych gatunków. Największe wrażenie robi ekspozycja Wisłarium, która składa się z czterech panoramicznych akwariów prezentujących gatunki ryb pływających w Wiśle. Fajne wrażenie, gdy ryby przepływają tuż pod naszymi nogami 🙂 .

Myślęcińskie zoo to inaczej Ogród Fauny Polskiej, który jako jedyny w kraju specjalizuje się w rodzimych gatunkach zwierząt. Można tu więc zobaczyć m.in. żubry, łosie, niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie i żbiki. Jest tu oczywiście też dział „Zwierzęta Świata”, gdzie obejrzymy zebry, małpy i lemury, a przede wszystkim tygrysa amurskiego, dla którego skonstruowano imponujący wybieg.

Bydgoskie zoo warto zwiedzać niespiesznym, spacerowym tempem, aby docenić piękno leśnego krajobrazu, który w jesiennych barwach prezentuje się naprawdę wyjątkowo.  Dla maluchów można wypożyczyć czterokołowe wózki, które ułatwią pokonywanie dłuższych dystansów. Ciekawostką są na pewno drewniane, pełniące użytkową funkcję, rzeźby zwierząt. To efekt ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich dla licealistów, które odbywają się w Myślęcinku od wielu już lat. Super inicjatywa!

Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje na temat bydgoskiego zoo.

Spacer po Myślęcinku można zakończyć wizytą na nowoczesnym i integracyjnym placu zabaw, wyposażonym w bezpieczne i kolorowe urządzenia, głównie dla młodszych dzieci. Obok znajdują się punkty gastronomiczne, gdzie można się posilić po wielu godzinach na świeżym powietrzu, a także pętla autobusowa i parking.

Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek to prawdziwe „zielone płuca” Bydgoszczy, gdzie można doskonale wypocząć lub aktywnie i sportowo spędzić czas. Przez cały rok można tu korzystać z oferty Centrum Sportowo-Rekreacyjnego, proponującego ściankę wspinaczkową, boiska, pole golfowe i korty tenisowe. W okresie zimowym działa tutaj natomiast wyciąg narciarski oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego. Oferta jest więc naprawdę bogata i warto z niej skorzystać, jeśli kiedyś wpadniecie przelotem do Bydgoszczy lub postanowicie spędzić tam weekend, tak jak my 🙂 . Dobrej zabawy!

About

No Comments

Leave a Comment