Wyprawa w naturę – Rezerwat Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku

Wycieczka na łono natury to zawsze dobry pomysł na weekend, zwłaszcza, gdy ciepłe dni rozgoszczą się już u nas na dobre. Czasami nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby odpocząć od miejskiego zgiełku i na kilka dobrych godzin zapomnieć o pośpiechu i obowiązkach. Doskonałym przykładem takiego „dzikiego” miejsca znajdującego się jednak blisko cywilizacji jest Wyspa Sobieszewska, dzielnica Gdańska i jednocześnie jedna z 3 wysp polskiego pobrzeża Bałtyku (razem ze znajdującymi się na zachodzie wyspami Wolin i Uznam).

Wyspa Sobieszewska, położona w ujściu Wisły i oddalona o niecałe 20 km od centrum Gdańska, to swoisty ewenement w skali naszego kraju. Dzięki dużej ilości jodu w powietrzu panuje tu niezwykły mikroklimat, a walory przyrodnicze, takie jak bujne lasy, łąki, pola  i szerokie plaże z drobnym, jasnym piaskiem, zachwycają i zachęcają do spacerów. To miejsce to doskonały kompromis dla osób poszukujących bliskości natury i wyciszenia, a jednocześnie nie do końca gotowych rezygnować z wygód i ułatwień, jakie zapewnia duże miasto.  Dzięki temu, że Wyspa Sobieszewska jest gdańską dzielnicą, można tu bez problemu dojechać zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską (tutaj szczegóły), a ze względu na to, iż jest to miejsce jeszcze mało popularne wśród turystów, w sezonie jest tu znacznie przyjemniej niż na zatłoczonych i gwarnych plażach w centrum miasta.

Zabytkowa kamienna grobla – zach. granica rezerwatu Ptasi Raj.

Na Wyspie znajdują się też dwa rezerwaty przyrody: piaszczysta Mewia Łacha w północno-wschodniej części (tutaj można obserwować m.in. mewy, kormorany, czaple, a nawet okresowo foki!) oraz leśny Ptasi Raj, położony w północno-zachodniej części, z dwoma jeziorami, najpiękniejszą plażą w Gdańsku i niezliczonymi gatunkami ptaków. My wybieramy na naszą niedzielną wycieczkę ten drugi, bo mamy ochotę zarówno na spacer po lesie, jak i relaks na plaży.

Docieramy na parking zlokalizowany w pobliżu końcowego przystanku autobusu nr 186, skąd do wejścia do rezerwatu jest około 100 m. Po drodze mijamy altankę piknikową, z drewnianymi ławeczkami w kształcie statku i miejscem na ognisko. Warto tu posilić się przed wyruszeniem na wyprawę, bo w rezerwacie można spędzić nawet 4 godziny (tyle przynajmniej wynosi przejście całej 6 km ścieżki edukacyjnej). Od razu zapowiadamy, że po drodze będzie jeszcze tylko jedno wyznaczone miejsce odpoczynku, tuż przed samą plażą, także gdy wcześniej dopadnie Was większy głód, będziecie piknikować na trawie. W sumie to też jest jakaś opcja 😉 .

Przy wejściu do rezerwatu  znajduje się kilka tablic informacyjnych, z których największa opisuje tutejszą ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną. Dowiadujemy się, że Ptasi Raj wchodzi w skład europejskiej sieci terenów chronionych Natura 2000 (Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Ujście Wisły), więc jest to idealne miejsce dla ptaków wodno-błotnych, które mogą tutaj żerować i odpoczywać w czasie wędrówki z północy na południe. Poznajemy też ciekawostki o całym przyrodniczym bogactwie Wyspy Sobieszewskiej, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, w jak wyjątkowym miejscu się znaleźliśmy. Na potwierdzenie, od razu po przekroczeniu granicy rezerwatu, trafiamy na pierwszy okaz tutejszej fauny. To wprawdzie jedynie pospolita żaba, ale trzeba przyznać, że budzi niemałą sensację.  Miastowym dzieciom nietrudno zaimponować 😉 .

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna prowadząca przez rezerwat oznakowana jest symbolem pomarańczowej kaczki, umieszczonym na drzewach. Dzieciaki mają niezłą zabawę, poszukując kolejnych  „kaczek” na naszej trasie i prowadząc nas przez las. Na ścieżce znajdują się też tablice edukacyjne (łącznie 10 – od wejścia do rezerwatu do wejścia na plażę), które po polsku i po angielsku opisują najciekawsze rośliny i ptaki w rezerwacie. A jest co opisywać 🙂 . Ptasi Raj jest domem na stałe dla 45 gatunków ptaków, ale okresowo można spotkać ich tu ponad 200! Trzcinowiska i podmokłe tereny przyciągają nie tylko kaczki, mewy i rybitwy, ale też takie ciekawe osobniki jak zausznik, gęgawa, wąsatka, brzęczka, żuraw, a nawet bieliki, jastrzębie, sokoły wędrowne czy myszołowy. Na drzewach pełno jest budek lęgowych, wokoło słychać ptasi świergot. Prawdziwe ptasie królestwo!

Na terenie rezerwatu znajdują się też dwa nadmorskie jeziora: Karaś i Ptasi Raj. Oba malowniczo położone, otoczone szuwarami trzcinowymi i pięknym sosnowym lasem. Przy jeziorach znajdują się dwie wieże obserwacyjne, z których rozciąga się piękny widok na całą okolicę i z których można obserwować tutejsze ptaki wodne – oczywiście pod warunkiem , że nie zapomnimy o lornetce 🙂 . Nam udało się wypatrzeć gołym okiem jedynie kaczki, ale i tak największą atrakcją była wieża sama w sobie. Wspinanie się na górę, podziwianie leśnego świata z wysokości i zbieganie na dół – kilkulatkom do szczęścia nie trzeba wiele, prawda? 🙂

Gdy zmęczycie się leśną wędrówką, nie poddawajcie się – na końcu ścieżki czeka na Was najlepsza nagroda 🙂 . Piękna, pachnąca morskim powietrzem, prawie dzika plaża, z czystym piaskiem i białymi muszelkami. Szeroka, ciągnąca się daleko poza zasięg naszego wzroku… Naprawdę cały czas jesteśmy w Gdańsku? Tak trudno w to uwierzyć!

Plaże na Wyspie Sobieszewskiej są nie tylko najładniejsze w Gdańsku (jeśli nie w całym w Trójmieście),  ale też PRAWIE zawsze puste. Nawet w szczycie sezonu można tu komfortowo wypocząć i nie walczyć o miejsce wśród niezliczonych ręczników i parawanów 😉 . A na dodatek jest to jeden z niewielu odcinków polskiego Wybrzeża, na którym naprawdę można znaleźć bursztyny. Amatorzy „bałtyckiego złota” dobrze wiedzą, że tuż po sztormie (i najlepiej rano!) na sobieszewskich plażach na 100% będą mieli pełne ręce roboty. To kolejny, możliwe, że najbardziej przekonywujący powód, żeby koniecznie odwiedzić to miejsce!

Rezerwat Ptasi Raj to świetne miejsce na rodzinny, weekendowy spacer z dziećmi. Cudownie tu wypoczniecie i naładujecie akumulatory na kolejny pełen wyzwań tydzień 🙂 . Ścieżkę edukacyjną można odwiedzać przez cały rok, ale najlepszym terminem jest na pewno okres od kwietnia do października, kiedy to najłatwiej zaobserwować tutaj wiele gatunków ptaków podczas ich przelotów.

Życzymy Wam pięknych przyrodniczych wrażeń!

About

No Comments

Leave a Comment