Ulubione parki z placami zabaw w Warszawie

Moja miłość do Warszawy w tym roku osiągnęła pełnoletność. Dokładnie 18 lat temu rozpoczęłam w stolicy nowy etap swojego życia i od tego czasu to miasto nieustannie mnie fascynuje, przyciąga i zachwyca swoją urodą. Absolutnie nie zgadzam się z obiegową opinią, że Warszawa to tylko „warszawka”, siermiężny PKiN oraz brudny Dworzec Centralny. To miasto trzeba dobrze poznać, aby docenić jego prawdziwą wartość. Do Warszawy, w której spędziłam piękny i bardzo ważny okres mojego życia, wracam często, a w tym roku postanowiłam zarazić miłością do niej moje dzieci. Z sukcesem!

Stolica oferuje mnóstwo atrakcji dla dzieci, jest w niej wiele miejsc, w których można ciekawie spędzić czas z najmłodszymi. W tym wpisie przedstawiam Wam nasze 3 ulubione warszawskie parki, w których można spacerować, piknikować, podziwiać piękne widoki oraz – przede wszystkim – ganiać i szaleć na placach zabaw do upadłego 🙂 .

 

Miejsce 1: Ogród Krasińskich, Śródmieście (Muranów)

Piękny park miejski o wartości zabytkowej, powstały w XVII wieku. Zachwyca barokowym Pałacem Krasińskich, w którym obecnie mieszczą się najcenniejsze zbiory Biblioteki Narodowej. W parku jest pełno rozległych trawników i górek do biegania, są stoliki piknikowe i miejsca do gry w bule. Jest altanka, gdzie można ukryć się w przypadku deszczu, oraz fontanna dająca przyjemne ochłodzenie w trakcie upałów. Można zrelaksować się na jednej z licznych ławek, podziwiając kaskadę wodną, górski potok lub urokliwy staw. Jest bosko!

Ogród Krasińskich to raj dla dzieciaków, bo znajdują się tu aż trzy place zabaw, każdy o innym charakterze i przeznaczony dla różnych wiekowo dzieci. Pierwszy to przede wszystkim drewniana „fabryka piasku”, kolorowe, drewniane bujaki w postaci sympatycznych zwierzątek oraz piękna karuzela, przy której lubią fotografować się nowożeńcy 🙂 .

Jednak największy hit znajduje się na kolejnym placu zabaw, przeznaczonym dla najmłodszych dzieci. Mowa o rozsławionych podobno w całej Warszawie metalowych koparkach,  którymi można przesypywać piach w dużej piaskownicy. Koparki budzą zachwyt u małych budowniczych, a z racji, że są tylko dwie, są nieustannie zajęte i trzeba czekać cierpliwie na swoją kolej do zabawy. Cenna nauka! 😉

Dla starszaków, których nie bawi już kopanie w piasku, przygotowano natomiast trzeci plac zabaw – przyzwoitą strefą z konstrukcjami do wspinaczki, zjeżdżalniami i „dorosłymi” huśtawkami. Polecamy!

 

Miejsce 2: Kępa Potocka, Żoliborz/Bielany

Żoliborz to moja ukochana dzielnica Warszawy, między innymi z powodu niezliczonej liczby parków, skwerów i terenów zielonych. Jednym z nich jest Kępa Potocka, rozległy rekreacyjno-wypoczynkowy teren, którego centralną częścią jest starorzecze Wisły, nazywane potocznie kanałkiem. Wokół niego pełno jest alejek spacerowych, ścieżek rowerowych oraz trawników, w sam raz na rozłożenie koca piknikowego i spędzenie relaksującego popołudnia. Kępa, mimo iż położona przy jednej z najbardziej ruchliwych tras Warszawy, jest wyjątkowo spokojnym, wolnym od tłumów miejscem, przywodzącym na myśl londyński Hyde Park czy nowojorski Central Park (rzecz jasna, na dużo mniejszą skalę 😉 ).

Na Kępie znajduje się prawdziwa rewelacja, czyli stacja rowerków miejskich dla dzieci. To doskonały pomysł na aktywny wypoczynek dla całej rodziny!

Dzieciaki zaszaleją tutaj też na dwóch placach zabaw: jednym dla starszych, z m.in. imponującą zjeżdżalnią rurową i siatką do wspinania oraz drugim, ukrytym w cieniu, z hamakiem, huśtawkami i konstrukcjami przystosowanymi do potrzeb młodszych dzieci. Oba place są fajnie przemyślane, oryginalnie zaprojektowane i sprawiają bezpieczne wrażenie. Świetne miejsce!

 

Miejsce 3: Park Żeromskiego, Żoliborz

I znowu zielony Żoliborz 🙂 Tym razem klimatyczny, założony w latach 30-tych XX wieku, park Żeromskiego, położony w samym sercu dzielnicy przy placu Wilsona. Podczas projektowania parku, wykorzystano wały i fosy dawnych fortyfikacji, dzięki czemu pełno tu charakterystycznych zabudowań z czerwonej cegły, w których obecnie mieszczą się kawiarnie i pracownie plastyczne.

Dzięki oryginalnej kompozycji, w parku nie brakuje uroczych zakamarków, kamiennych schodków i ukrytych alejek, nadających temu miejscu magiczny charakter 🙂 .

W Parku Żeromskiego znajduje się jeden z najpopularniejszych w stolicy placów zabaw dla dzieci, gdzie od kolorów i mnogości urządzeń może zakręcić się w głowie 😉 . Wprawdzie większość konstrukcji zabawowych jest dość typowa i nie wyróżnia się oryginalnością na tle innych podobnych miejsc, ale ze względu na ich liczbę, różnorodność i zróżnicowany stopień trudności, ten plac  na pewno przypadnie do gustu zarówno najmłodszym, jak i ich rodzicom.

Najbardziej rozchwytywany obiekt na placu  – czerwony wóz strażacki. Każdy z zabawowiczów chce choć przez chwilę poczuć się jak strażak Sam 🙂 .

Warszawa jest pełna zielonych, przyjaznych parków, gdzie blisko natury można się zrelaksować i zapomnieć o szybkim tempie życia w wielkim mieście. Wizyta w stołecznych parkach to też świetny pomysł dla turystów, którzy chcą odetchnąć po trudach zwiedzania (liczba warszawskich atrakcji „koniecznie do obejrzenia” może dać się we znaki 😉 ). Ja wybrałam miejsca, które najbardziej przypadły nam do gustu, bo są równie atrakcyjne zarówno dla dużych, jak i małych.

Które jeszcze warszawskie parki są godne polecenia? Dajcie znać w komentarzach!

About

No Comments

Leave a Comment