Trójmiejskie mediateki z atrakcjami dla dzieci

Biblioteka – miejsce, z którym kojarzy nam się wiele słów, ale „zabawa” raczej nie jest jednym z nich 😉 . A przynajmniej tak było za naszych, dziecięcych lat. Wypożyczyć lekturę do szkoły czy napisać referat na lekcję geografii/biologii/historii (do wyboru) – to najczęstsze, czasem wręcz jedyne powody, dla których odwiedzało się ten przybytek. Na szczęście dzisiaj jest inaczej. Wraz z nadejściem XXI wieku, biblioteki przeszły imponujące metamorfozy,  chętnie otwierając się na nowe technologie i… nowych odbiorców. Obecnie biblioteki to prężnie działające centra kultury, z bogatą ofertą wydarzeń i atrakcji dla osób w każdym wieku. Oczywiście ich główną rolą jest nadal popularyzowanie czytelnictwa, ale dodatkowo organizują mnóstwo ciekawych imprez, spotkań, warsztatów i wystaw, niekoniecznie o tematyce literackiej. Przyciągają też ofertą skierowaną do dzieci: nie brakuje w nich teatrzyków, seansów filmowych, zajęć z głośnego czytania bajek czy warsztatów plastycznych. Wyjątkowo ciekawie prezentują się pod tym względem mediateki – multimedialne biblioteki, gdzie można posłuchać audiobooków, wypożyczyć komiksy czy płyty DVD, pograć na konsoli lub w planszówki, a także po prostu pobawić się. Czasem nawet całkiem głośno 😉 .

W Trójmieście zarówno Gdynia, Sopot, jak i Gdańsk mają swoje nowoczesne mediateki, które są świetnym sposobem na spędzanie czasu z dziećmi. W tych miejscach najmłodsi uczą się nie tylko miłości do książek i „kulturalnego” obycia , ale także mogą po prostu być sobą: grać w gry, bawić zabawkami czy wariować do upadłego. Nie wierzycie? Zajrzyjcie do miejsc z naszego subiektywnego zestawienia!

Miejsce 1: Biblioteka Śródmieście, Gdynia

Najnowsza w naszym TOP 3, jeszcze pachnąca świeżością mediateka w centrum Gdyni. Rzecz jasna dominują tu książki w formie tradycyjnej, ale można też wypożyczać płyty winylowe, e-booki, audiobooki, filmy i gry planszowe. Jest kilka innowacyjnych ciekawostek, jak stanowisko do digitalizacji, gdzie można zapisać w wersji cyfrowej stare zdjęcia, dokumenty czy kasety VHS, a także książkomat, w którym można oddać lub odebrać zamówione egzemplarze  w czasie, kiedy biblioteka jest zamknięta. Z pewnością to świetny patent dla spóźnialskich, którym zawsze brakuje czasu, aby w terminie zwrócić wypożyczoną książkę 😉 . Jest tu miejsce przeznaczone do organizacji spotkań i warsztatów oraz stanowiska do tzw. „cichej” pracy, gdzie można ulokować się z własnym laptopem i korzystać z dostępu do internetu.

W gdyńskiej mediatece jest kolorowo, przestronnie i nowocześnie, a przede wszystkim jest to miejsce bardzo przyjazne dzieciom. Oprócz bogatej oferty książek i gier planszowych, w które można grać na miejscu lub wypożyczać do domu, jest tu absolutny hit – specjalnie dostosowany plac zabaw dla najmłodszych! To tzw. „baza”, czyli wydzielone, wygłuszone (!) miejsce do szaleństw i niczym nieskrępowanej zabawy. Widzicie te czerwone okienka niczym dziuple pomiędzy regałami z książkami? To właśnie tutaj!

Do placu zabaw prowadzą pomysłowo zaprojektowane schodki, a w środku są wielkie, miękkie i kolorowe klocki, maskotki oraz liny do bujania i wspinaczki . W sam raz do spożytkowania nadmiaru dziecięcej energii 😉 . Jestem osobiście zachwycona tym rozwiązaniem i podejściem gdyńskiej mediateki do rodzin z dziećmi. Przecież to, że dzieci nie wysiedzą za długo w ciszy i spokoju jest tak samo oczywiste jak to, że rodzice też potrzebują się od czasu do czasu „ukulturalnić”. Niespieszne przechadzanie się pomiędzy regałami i bezstresowe wybieranie książek, podczas gdy nasze dzieci bawią się w najlepsze i nie wołają nas non-stop, to luksus, który każdy rodzic BARDZO doceni. Brawo, Gdynia!

Miejsce 2: Biblioteka Manhattan, Gdańsk

Drugie miejsce to dla odmiany najstarsza mediateka w Trójmieście – gdański „Manhattan” powstały w 2012 roku. To instytucja niezwykła zarówno pod względem lokalizacji (centrum handlowe!), jak i roli, jaką odegrała w popularyzacji bibliotek i kultury czytania w Trójmieście. Do dziś jest to zresztą niezwykle popularne i modne miejsce spotkań Gdańszczan w każdym wieku. I nic dziwnego – do częstych odwiedzin zachęcają otwarte, przyjazne przestrzenie, prężnie działające dyskusyjne kluby książki, wystawy, koncerty oraz warsztaty dla dzieci i seniorów. Ludzie chętnie przychodzą tu po książki, płyty z muzyką i filmami, żeby popracować, pograć na konsoli lub… instrumentach!

Biblioteka Manhattan to też miejsce uwielbiane przez mamy z małymi dziećmi. Znajduje się tu świetna, naprawdę duża, wydzielona przestrzeń do nauki i zabawy. Dla maluchów są ogromne, miękkie klocki, które mogą służyć za siedziska lub materiał do konstruowania budowli, są kolorowe bujaki, maskotki, zabawki i stroje do przebieranek. Można się przeglądać w zabawnym lustrze, które wydłuża lub skraca sylwetkę, a także ćwiczyć zdolności manualne przy tablicach manipulacyjnych i grać w interaktywne gry. Prawdziwy dziecięcy raj!
 Biblioteka Manhattan imponuje też bogatą ofertą zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży. Dla maluchów są tu organizowane m.in. zabawy rozwijające, zajęcia plastyczne i głośne czytanie bajek, a także warsztaty origami i przedstawienia teatralne. Nastolatki mają szansę zgłębiać tajniki animacji i twórczości komiksowej, a także brać udział w twórczych warsztatach DIY. Pełen program kulturalno-edukacyjny znajduje się tutaj.

Miejsce 3: Sopoteka, Sopot

Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje Sopoteka, nowoczesna mediateka, mieszcząca się na drugim piętrze kompleksu dworcowo-handlowo-usługowego Sopot Centrum. Można tu posłuchać muzyki, audiobooków, popracować w skupieniu przy jednym ze stanowisk komputerowych, posiedzieć (i poleżeć! ) na wygodnych kanapach lub leżakach, a także znaleźć chwilę wyciszenia i odosobnienia w budkach, które wizualnie przypominają  plażowe kosze. W końcu jesteśmy w wakacyjnym kurorcie 😉 . W Sopotece
można oczywiście wypożyczać książki, ale także ciekawie spędzić czas na odbywających się tu licznych spotkaniach, koncertach czy warsztatach.
Dzieci mają do dyspozycji specjalną strefę z klockami, puzzlami i grami planszowymi, a także stoliki z kredkami i kolorowankami. Starszaki mogą oddać się wirtualnej rozrywce i skorzystać z trzech konsoli – XBOX 360, PlayStation 4 oraz PlayStation3.  Jest tu też oczywiście przeznaczony dla dzieci dział z filmami i książkami, a w określone dni odbywają się turnieje planszówkowe i bajkowiska. Sopotekę można odwiedzić z dzieckiem np. podczas spaceru czy oczekiwania na pociąg – korzystanie na miejscu ze zbiorów i strefy zabawy jest darmowe i nie wymaga zapisywania się do biblioteki. 
Na koniec uwaga: aby w pełni korzystać z atrakcji, jakie oferują trójmiejskie mediateki, należy posiadać Metropolitalną Kartę do Kultury. Zastępuje ona tradycyjną kartę biblioteczną, ale oprócz tego, że umożliwia wypożyczanie książek, płyt i gier planszowych, gwarantuje też zniżki na m.in. koncerty, spektakle, kursy językowe oraz rabaty do kawiarni i kina w całym Trójmieście oraz miastach sąsiadujących. Warto ją mieć zawsze przy sobie!
About

No Comments

Leave a Comment