Najlepsze parki dinozaurów na Pomorzu

Dinozaury to nieustająca fascynacja dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, u nas przynajmniej trwa niezmiennie od kilku lat. Dinozaury w formie kreskówek, książek, figurek, przytulanek, klocków Lego, albumów z naklejkami i filmów dokumentalnych. Słowem, wszędzie dinozaury 🙂 . Prehistoryczne stwory zawładnęły wyobraźnią naszych maluchów, więc jeśli pojawia się możliwość zobaczenia ich „z bliska”( tzn. ich imitacji, ale to chyba jasne 😉 ), chętnie z niej korzystamy. Bardzo podobał nam się Park Jurajski Olkówek, czyli najfajniejszy plac zabaw w Warszawie, z zabawkami, huśtawkami i zjeżdżalniami w formie drewnianych dinozaurów. Szczerze żałujemy, że takie atrakcje to tylko domena stolicy!

Na szczęście w Polsce nie brakuje miejsc, w których można przekonać się, jak ogromnymi stworzeniami były dinozaury i (czasami) dowiedzieć się kilku ciekawostek na ich temat. Mam tu na myśli parki dinozaurów, których stale rosnąca liczba jest dla mnie pewnym fenomenem. Wygląda na to, że te prehistoryczne stworzenia przebiły swoją popularnością rodzime wilki, rysie czy niedźwiedzie brunatne i na stałe wpisały się w polski krajobraz. W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 20 dinoparków lub miejsc, w których ogromne figury dinozaurów stanowią najważniejszą atrakcję. Oczywiście, nie każdy taki park to taka sama jakość i takie same walory edukacyjne. Co więcej, w niektórych miejscach rekonstrukcje nie są nawet zgodne z aktualnym stanem wiedzy na temat dinozaurów, a ich jedyną rolą jest przyciąganie małych gości. W tym wpisie przedstawiam 3 – naszym zdaniem – najciekawsze dinoparki w północnej części naszego kraju.

Miejsce 1: Dinopark Malbork

Tak, tak, moi drodzy, średniowieczny zamek krzyżacki to od jakiegoś czasu nie najważniejsza atrakcja w Malborku 😉 . Pełna nazwa tego miejsca brzmi: Park ruchomych dinozaurów i smoków, ale my pamiętamy jeszcze czasy, kiedy królowały tu tylko te prawdziwe prehistoryczne stworzenia. Jak sama nazwa wskazuje, ogromne figury naprawdę się ruszają: ogonem, głową, powiekami, a nawet brzuchem, imitując oddychanie. Do tego wydają dźwięki, a czasem plują wodą 😉 . Dlatego ten dinopark to nasz zdecydowany faworyt!

Lubimy jego położenie: ścieżka edukacyjna z dinozaurami i smokami prowadzi przez las, dzięki czemu nawet w upalne dni jest tu przyjemnie, a do tego wychylające się spośród koron drzew głowy dinozaurów robią imponujące wrażenie. Przy każdej figurze jest też opis – w przypadku dinozaurów to ciekawe fakty, przy smokach raczej wiedza zaczerpnięta z baśni 😉 . Trasa jest łatwa do pokonania, kilkulatki dają radę, a w połowie drogi znajduje się wielki plac zabaw z archeologiczną piaskownicą do odkopywania kości dinozaurów, budki z przekąskami i dodatkowe atrakcje, jak np. laserowy tor przeszkód i kino 5D.

Dinopark w Malborku oferuje jeszcze masę innych rozrywek, wśród których jest m.in. mini zoo, park linowy, wesołe miasteczko z kolejką elektryczną czy oczko wodne z kolorowymi pontonami. Spora część atrakcji jest wliczona w cenę biletu (cennik znajduje się tutaj) , inne są dodatkowo płatne, ale nie obowiązkowe. Park jest dobrze rozplanowany, nie przytłacza swoją wielkością, do tego jest tu naprawdę przyjemnie i czysto (wielki plus za przewijaki w toaletach).  Polecamy!

Miejsce 2: Park Ewolucji Sławutówko

Ten stosunkowo nowy i nieduży park koło Władysławowa spodobał nam się dzięki swojej lokalizacji (znowu ten las! 😉 ) i ciekawej tematyce. Dinozaury nie stanowią tu najważniejszego elementu, ponieważ park w zamierzeniu przedstawia dzieje życia na Ziemi i prehistorycznych mieszkańców lądu, mórz i oceanów. Są tu więc także mamuty i ludzie pierwotni, a dzięki multimedialnym projekcjom dzieci poznają historię powstania naszej planety i gady żyjące na dnie oceanów miliony lat temu.

Ścieżka edukacyjna biegnie po drewnianej kładce wśród wysokich drzew, a przy figurach dinozaurów są tablice z informacjami na temat ich klasyfikacji i podziału. Gdyby nie rozlegające się co jakiś czas niepokojące ryki dinozaurów, można by uznać przejście po niej za całkiem przyjemny spacer 🙂 .

Największą atrakcją Parku Ewolucji w Sławutówku jest jednak bez wątpienia wizyta w kinie 7D zlokalizowanym w nieziemsko wyglądającym batyskafie. Tutaj odbywamy podróż na dno oceanu sprzed milionów lat. Ogromny ekran, tryskająca woda, wiejący wiatr i poruszająca się platforma podnoszą poziom adrenaliny, zwłaszcza, że zakończenie jest naprawdę… przerażające 😉 . Od razu ostrzegam więc, że nie jest to atrakcja przeznaczona dla najmłodszych dzieci, zresztą załoga parku szczerze o tym informuje. Maluchom powinno się spodobać natomiast interaktywne kino prehistoryczne, gdzie wesoły animowany dinozaur Arnold opowiada o początkach życia na Ziemi.

https://parkewolucji.pl/

https://parkewolucji.pl/

W Parku Ewolucji znajduje się też świetny, drewniany plac zabaw, lokal gastronomiczny oraz obowiązkowa w takich miejscach wesoła dinociuchcia i pojazdy rodem z kreskówek o Flinstonach. Dodajmy do tego sklepik z pamiątkami, wygodny parking oraz porządne zaplecze sanitarne i mamy plan na udaną całodniową wycieczkę 🙂 . Cennik znajdziecie tutaj.

Miejsce 3: Łeba Park

Największy na Pomorzu park dinozaurów zajmuje w naszym TOP3 ostatnie miejsce, bo dla nas okazał się po prostu… za duży 😉 . Lokalizacja w najbardziej „zaludnionym” kurorcie na polskim wybrzeżu powinna nas do tego przygotować, bo w Łebie wszystko odbywa się tłumnie i z rozmachem. Wiem jednak, że wielu zwiedzających lubi to miejsce, dlatego umieszczam je w naszym zestawieniu. Tak naprawdę jest to pełen rozrywek, atrakcyjnie zlokalizowany i doskonale funkcjonujący park dinozaurów. Jedyny jego minus (który oczywiście może też okazać się zaletą, zależy od punktu widzenia), to naprawdę ogromny obszar, po którego przejściu nie tylko dzieci, ale i dorośli czują się naprawdę zmęczeni 😉 . Zwłaszcza, że my wybraliśmy się tam w szczycie sezonu.

https://www.facebook.com/LebaPark

https://www.facebook.com/LebaPark

Na terenie Łeba Park znajdziemy około 100 ogromnych rozmiarów figur prehistorycznych gadów,  a także całą masę dodatkowych atrakcji, takich jak m.in. pojazdy Flinstonów, pole do mini golfa, koło młyńskie, zjeżdżalnie z pontonami, pływający szlak latarni morskich oraz dinusiowa kolejka. Największy plus – wszystkie atrakcje są w cenie biletu (cennik).

https://www.facebook.com/LebaPark

Jeśli Wasze dzieci kochają dinozaury, to na którymś etapie ich dzieciństwa wizyta w dinoparku będzie obowiązkowa 🙂 . Choć wybór tego typu obiektów w całym kraju jest naprawdę bogaty, warto przed wycieczką zapoznać się z opiniami na temat wybranego miejsca i czekającymi nas tam atrakcjami. Dobrze też pamiętać, że dinoparki, jak i prawie wszystkie parki tematyczne, otwarte są zazwyczaj do końca września/października, a potem następuje zimowa przerwa. Korzystajcie więc z ostatnich tygodni tych atrakcji lub już dzisiaj planujcie wiosenną wycieczkę 🙂 .

 

About

No Comments

Leave a Comment