Warszawska Strefa Rodziny – miejsce, jakich ciągle za mało

Warszawa imponuje liczbą ciekawych i bezpłatnych miejsc do zabawy, gdzie zarówno dzieci, jak i rodzice mogą przyjemnie spędzić wspólny czas. Z jednej strony nic w tym dziwnego, bo przecież taka już rola dużych miast, gdzie zawsze coś się dzieje i nigdy nie jest nudno, ale z drugiej strony trochę szkoda, że tylko w stolicy oferta skierowana do dzieci i rodzin jest tak atrakcyjna i różnorodna. Na pewno warto się inspirować i przenosić niektóre rozwiązania na własny, lokalny grunt, bo sprawdzonych i kreatywnych miejsc do rodzinnego wypoczynku w miejskiej (i nie tylko) przestrzeni nigdy za wiele.

W tym wpisie chcę zaprezentować Wam genialne miejsce, które odkryliśmy podczas naszej ostatniej wizyty w stolicy i które BARDZO przypadło nam wszystkim do gustu. Oto Warszawska Strefa Rodziny!

Warszawa, Podzamcze, ul. Stara 4

Warszawska Strefa Rodziny to projekt realizowany w ramach polityki prorodzinnej zapisanej w programie „Rodzina”’ w Społecznej Strategii Warszawy. Pierwsza strefa została utworzona w 2013 roku  na terenie zespołu ognisk wychowawczych na warszawskim Podzamczu, rok później drugie takie miejsce powstało na Pradze-Północ. Cel projektu to integracja rodzin poprzez wspólną zabawę i działania animacyjne. My wybraliśmy się na Podzamcze – wejście do strefy znajduje się tuż przy Multimedialnym Parku Fontann, ulubionej atrakcji wielu warszawiaków i turystów. Lokalizacja blisko Wisły i Starówki sprawia, że jest to świetne miejsce na postój z dziećmi podczas zwiedzania stolicy. Oczywiście, może być też celem samym w sobie. Atrakcji tu co nie miara i wszystkie są bezpłatne 🙂 .

Na terenie strefy znajdują się spore zjeżdżalnie i drabinki do wspinania dla starszych dzieci, jest też strefa dla maluchów pełna kolorowych, edukacyjnych zabawek, huśtawki, a także siłownia plenerowa i boisko wyłożone sztuczną trawą. Rodzice mogą zająć miejsca na jednej z licznych ławek lub piknikować na trawce, relaksując się i obserwując swoje pociechy. Na terenie strefy jest toaleta i kraniki z wodą, co znacznie ułatwia dłuższe przebywanie w tym miejscu z dziećmi. Przy ładnej pogodzie można tu praktycznie spędzić cały dzień, zwłaszcza że najmłodsi nie chcą stąd w ogóle wychodzić. Dlaczego? Oto odpowiedź 🙂 :

Wodny plac zabaw! To tutaj dzieci mogą puścić wodze swojej wyobraźni i radośnie przelewać, podlewać, pompować wodę i wodować zabawki. Woda płynie tu kamiennym korytem, a dzieci mogą sterować jej ruchem: zmieniać kierunek, budować tamy, zamykać i otwierać śluzy. Ograniczeń brak, no może poza sytuacją, gdy trzeba przebrać zmoczone ubranie. Także istotna uwaga dla rodziców: na ten plac zabaw zawsze zabieramy ze sobą zapasowy strój dla dziecka ( a nawet dwa 😉 ). Buty na basen lub klapki też się przydadzą!

Nasze dzieciaki pokochały możliwość kreatywnej zabawy na wodnym placu i jeszcze długo po jego opuszczeniu narzekały, czemu takiego miejsca nie ma w Trójmieście. Cóż, może kiedyś inne miasta wezmą przykład ze stolicy i podobne obiekty nie będą już rzadkością, a staną się codziennością. Czego sobie i Wam życzymy 🙂 .

Warszawska Strefa Rodziny na Podzamczu jest czynna w dni powszednie od 12 do 20, a w soboty i niedziele od 10 do 20. W wakacyjne weekendy odbywają się tutaj dodatkowo warsztaty i animacje dla dzieci. Wstęp jest wolny.

About

No Comments

Leave a Comment