Toruń na weekend – Nie tylko Kopernik i pierniki

Szukacie miasta na rodzinny weekendowy wypad? Takiego, w którym można zobaczyć kilka fajnych miejsc, pospacerować, ale nie padać wieczorem ze zmęczenia na twarz? 😉  W takim razie Toruń idealnie spełni Wasze oczekiwania. To takie mocno „kompaktowe” miasto, w którym wszystkie najważniejsze atrakcje znajdują się w niewielkiej odległości i nawet małe kilkuletnie nóżki nie będą miały problemu z pokonaniem dzielących je dystansów. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać wszystko, co Toruń ma do zaoferowania, będziecie z raz czy dwa musieli wskoczyć do auta lub tramwaju i podjechać do nieco bardziej oddalonego miejsca – ale tylko, jeśli uznacie to za konieczność 😉 .

Jak zawsze, podczas zwiedzania z dziećmi, polecam elastyczność i dopasowywanie się do aktualnych nastrojów i potrzeb – przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i stresu. Nie uważam też wcale, że trzeba ściśle trzymać się przewodników i odhaczać po kolei wszystkie miejsca z tzw. must-see listy do zobaczenia. My odpuściliśmy sobie w sumie najważniejsze atrakcje turystyczne Torunia, czyli Planetarium i piernikowe muzea (Muzeum Toruńskiego Piernika oraz Żywe Muzeum Piernika ). Po pierwsze dlatego, że moje dzieci odwiedziły już wszystkie te miejsca podczas szkolnych i przedszkolnych wycieczek, a po drugie z tego powodu, że nie chcieliśmy tracić pięknej pogody i mieliśmy ochotę na fajny spacer. A miejsc do spacerowania w Toruniu naprawdę nie brakuje. Zobaczcie tylko sami!

 

1. Stare Miasto

Spacer po Toruniu zaczynamy od urokliwej i kolorowej starówki, która jest jest chyba jednym z najlepiej zachowanych tego typu miejsc w Polsce. Punkt startowy znajduje się przy pomniku najsłynniejszego mieszkańca Torunia – Mikołaja Kopernika, ulokowanym tuż przy głównym rynku i Ratuszu Staromiejskim. Kopernik patrzy na nas z góry i nieustannie przypomina, że nie wszystko jest takie proste (płaskie?), jak nam się czasami wydaje 😉 . Pomnik tego,  który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię” to z pewnością najważniejszy monument toruńskiej starówki, ale nie jedyny. A tak szczerze mówiąc, to dla dzieci nawet najmniej ciekawy. Bo prawdziwe atrakcje znajdują się zupełnie gdzie indziej 😉 .

Wśród toruńskich pomników, są bowiem takie, które szczególnie zachwycą najmłodszych. Mowa o osiołku, piesku Filusiu, smoku oraz flisaku. Szukanie rozsianych po starówce rzeźb może być fajnym sposobem na zwiedzanie z dziećmi, bo z każdą z nich związane są legendy, ciekawostki oraz zabawne przesądy. Nam najbardziej spodobała się historia dzielnego flisaka, który uwolnił miasto od dokuczliwych żab oraz przesądy związane z Filusiem: pociągnięcie jego ucha ma przynieść szczęście, dotknięcie ogona zwiastować wielką miłość, a melonika – powodzenie na egzaminach 🙂 .

 

2. Sklep z Toruńskimi Piernikami

Być w Toruniu i nie skusić się na pierniki to wręcz niewyobrażalne przewinienie 😉 , więc będąc na Starym Mieście, obowiązkowo skierujcie się do sklepu firmowego Fabryki Cukierniczej Kopernik. Jeśli dotychczas żyliście w przekonaniu, że pierniki to po prostu korzenne ciasteczka, to w tym miejscu przekonacie się, w jakim byliście błędzie. No bo czego tam nie ma! Kultowe Katarzynki, lukrowane Serca, pierniki w białej i deserowej czekoladzie, nadziewane owocami, dla dorosłych w wersji z rumem lub whisky, a dla dzieci z orzechami. Mój osobisty faworyt to połączenie białej czekolady i czarnej porzeczki, ale zachęcam do próbowania wszystkiego. Na pewno znajdziecie swoich ulubieńców!

 

3. Krzywa Wieża

Stare Miasto w Toruniu ogradzają pozostałości murów obronnych i baszt, a wśród nich znajduje się odchylona o 1,46 metra Krzywa Wieża. Ok, bądźmy szczerzy: nie robi ona tak spektakularnego wrażenia jak ta we włoskiej Pizie 😉 ,  ale na pewno jest to ciekawostka warta polecenia. Przed wizytą zapoznajcie się z legendą o powstaniu nazwy miasta Toruń , w której to wieża odgrywa znaczącą rolę, a będąc na miejscu koniecznie wykonajcie legendarny „test prawości”. Trzeba oprzeć się o pochyloną ścianę, stanąć na palcach i wyciągnąć ręce przed siebie. Jeżeli komuś uda się utrzymać pionową postawę, to brawo – oznacza to, że jest on ‚prawym człowiekiem’ 😉 . Możecie też wejść na wieżę, aby na chwilę stracić orientację i poczuć, jak lekko wariuje Wam błędnik albo po prostu popodziwiać widok na nadwiślańskie bulwary.

 

4. Alpinarium

Ale to jest urocze miejsce! Zlokalizowane tuż pod Krzywą Wieżą, toruńskie alpinarium to klimatyczny, zielony zakątek, świetnie nadający się do odpoczynku w trakcie całodziennego zwiedzania. W upalne letnie dni na pewno schowacie się tutaj przed uporczywym słońcem. Strumyk z mostkiem, wodospad, mnóstwo pięknej roślinności i kilka ławek. Niby nic, a jednocześnie tak wiele 🙂 . Każda zielona enklawa w mieście jest na wagę złota, a jeśli jeszcze jest tak estetyczna, to doprawdy pełnia szczęścia!

 

5. Dolina Marzeń

Ok, przyznaję: nazwa dość wzniosła i ogólnie trochę na wyrost 😉 , ale toruńska „dolina” to po prostu całkiem przyjemny park w sąsiedztwie Starego Miasta. Jego najciekawszym punktem jest na pewno dużych rozmiarów kulisty zegar słoneczny (to tak w formie przypomnienia, że jesteśmy w mieście wielkiego astronoma 😉 ), a najprzyjemniejszym przepływająca tędy Struga Toruńska, czyli prawostronny dopływ Wisły, wraz ze sztucznym stawem. Są kaczki, jest piękna roślinność, są ławeczki. Można przysiąść na chwilę… po czym ruszać na dalszy spacer 🙂 .

 

6. Muzyczny plac zabaw

Ale to jest fajny pomysł! Ciekawa alternatywa dla zwykłych placów zabaw z huśtawkami, karuzelami i zjeżdżalniami. Można tutaj pobawić się w kompozytorów i tworzyć własną muzykę albo…  przynajmniej postarać się wydobyć dźwięki z dostępnych instrumentów, takich jak bębny, dzwony, cymbały, itp. A to, jak się okazuje, wcale nie jest takie łatwe. O dziwo, muzyczny plac zabaw przyciągnął uwagę moich dzieci i spędziliśmy tam dobre pół godziny, choć na początku wydawało się, że to atrakcja absolutnie nie w ich stylu 😉 . Plac znajduje się w miejscu zwanym Ogrodem Muzyków, który jest po prostu kolejnym przyjemnym skwerem w centrum Torunia. Warto zatrzymać się tam choć na kilka chwil!

 

7. Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu

W poszukiwaniu „ prawdziwego” placu zabaw, udaliśmy się do Parku Miejskiego, największego i najstarszego parku w mieście. Google obiecywał jakieś niezwykłe atrakcje w tym temacie, a okazało się, że plac jak to zazwyczaj plac – nic oryginalnego, trochę kolorowych konstrukcji do zabawy (fakt, że odpowiednich dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych). Ale o ile sam plac zabaw raczej nie zachwyca, o tyle toruński Park Miejski jest po prostu niesamowity! Rozciąga się na długości aż 1 km, jest cudowny, malowniczy, z wieloma zakamarkami, klombami, kwietnikami i sadzawkami. Pełno tu zagajników, lasków, ukrytych ścieżek, mostków i rzeźb. Najpiękniejszy fragment to ten wzdłuż Martwej Wisły, czyli odciętego od nurtu dawnego zakola Królowej Polskich Rzek. Można tam słuchać śpiewu ptaków i zapomnieć, że się jest w centrum całkiem sporego miasta 😉 , można kontemplować piękno natury na ławeczkach, wędkować, piknikować i robić niezliczone ilości zdjęć. I do tego jeszcze te kolorowe schody – – normalnie och i ach! 😉

 

W Parku Miejskim zakończyliśmy nasz całodzienny spacer po Toruniu, ale to nie oznacza, że jest to koniec fajnych atrakcji, z jakich możecie skorzystać w tym urokliwym mieście. Polecam Wam jeszcze szczególnie dwa super miejsca, które na bank zachwycą Wasze dzieciaki. Fakt, że znajdują się one już trochę dalej od centrum – i dlatego możecie przeznaczyć na nie np. kolejny dzień Waszego pobytu w Toruniu 🙂 .

 

8. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Moim skromnym zdaniem, najlepsze centrum nauki w Polsce – bo idealne dla dzieci w każdym wieku! Duże, ale fajnie zorganizowane ( bo nie męczy okrutnie! 😉 ), świetnie przybliża naukę dzięki licznym eksperymentom, warsztatom oraz interaktywnym wystawom. Dla dzieci polecane są szczególnie wystawy „Rzeka”, „przeŻYCIE” oraz pracownia kreatywna „przeBUDOWA”. Przeczytajcie koniecznie relację z naszej wizyty, a przekonacie się dlaczego!

 

9. Szkoła Leśna na Barbarce

Jeśli lubicie kreatywne miejsca łączące edukację z dobrą zabawą, ale bardziej niż centra nauki interesują Was aktywności na świeżym powietrzu, to koniecznie wpadajcie do leśnej dzielnicy Torunia, czyli Barbarki. Pod wodzą toruńskiego Stowarzyszenia „Tilia” działa tam tzw. Szkoła Leśna, czyli cudowne i wartościowe przedsięwzięcie o edukacyjno-ekologicznej misji. Tu dzieci ( i dorośli!) dowiedzą się, jak żyć w zgodzie przyrodą, poznają godne naśladowania ekologiczne zachowania i ciekawostki na temat świata roślin i zwierząt. I przede wszystkim będą się świetnie bawić – na fantastycznym placu zabaw, w parku linowym lub po prostu podczas leśnych spacerów wśród „pięknych okoliczności przyrody”. Szczegółowy opis tego miejsca znajdziecie na blogu w tym wpisie.

 

About

No Comments

Leave a Comment