Szkoła Leśna w Toruniu – dużo więcej niż plac zabaw!

To już taka trochę moja obsesja, że będąc w nowym miejscu z dziećmi, zawsze szukam fajnego placu zabaw. Jak wiadomo, rozrywka to bezpłatna, zapewnia zabawę na świeżym powietrzu i świetnie zaspokaja naturalną potrzebę ruchu u dzieci. Jest też najlepszym „przerywnikiem” w całodziennym zwiedzaniu lub upragnionym zwieńczeniem spacerów – bo dzieci zazwyczaj nie lubią szwędać się bez powodu i zawsze muszą mieć w głowie jakiś cel, do którego zmierzają. Oczywiście pod warunkiem, że  ten cel przyjemnie się kojarzy 😉 .

Gdy będąc w Toruniu poszukujecie „najlepszego” placu zabaw, internet podpowiada Wam przede wszystkim Piernikowe Miasteczko. Szczerze? Moim zdaniem, poza wodnym placem zabaw, nie ma w tym miejscu nic nadzwyczajnego. A że z tej akurat atrakcji w naszej strefie klimatycznej raczej trudno korzystać w październiku (a w tym miesiącu byliśmy ostatnio w Toruniu), postanowiłam szukać dalej. I tak trafiłam na Szkołę Leśną na Barbarce. I to dopiero był celny strzał!

Barbarka to stare osiedle leśne na obrzeżach Torunia, usytuowane około 10 km od centralnego punktu na mapie tego miasta, czyli Rynku Staromiejskiego. Z powodu swojej lokalizacji nie jest to więc na pewno najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce, zdecydowanie częściej spotkacie tutaj lokalnych mieszkańców. A szkoda, bo miejsce jest naprawdę ciekawe – w XIII wieku powstała tu historyczna osada, związana m.in. z kultem św. Barbary, a obecnie to przede wszystkim rekreacyjny teren leśny o szczególnych walorach przyrodniczych. Najciekawszą atrakcją osady jest na pewno Szkoła Leśna na Barbarce, czyli edukacyjno-ekologiczne przedsięwzięcie realizowane przez toruńskie Stowarzyszenie „Tilia”.

Jak można wyczytać na stronie internetowej,  stowarzyszenie to uczy dzieci, młodzież i dorosłych, jak żyć w zgodzie z przyrodą. W praktyce oznacza to tworzenie programów edukacyjnych, przygotowywanie akcji, konkursów i przedsięwzięć promujących zachowania ekologiczne oraz ochronę przyrody. Fantastyczny, szczytny cel i tak bardzo w zgodzie z wartościami, w jakich chcę wychowywać moje dzieci 🙂 . „Tilia” organizuje warsztaty łączące edukację z aktywnością na świeżym powietrzu, skierowane do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że podobne inicjatywy będą powstawać i w innych regionach naszego kraju, bo przecież szerzenie świadomości ekologicznej jest w tych czasach na wagę złota!

Promowanie postaw ekologicznych jest na Barbarce widoczne na każdym kroku. Ścieżki i stanowiska edukacyjne, tablice informacyjne i interaktywne zadania do wykonania – wszystko po to, aby poprzez zabawę rozbudzać fascynację przyrodą, uczyć szacunku do niej i od małego zaszczepiać odpowiedzialność za środowisko. A że dzieci zazwyczaj uwielbiają wszelkiego rodzaju gry i łamigłówki, nauka przychodzi miło, łatwo i przyjemnie 😉 . Brawo, pomysł na piątkę z plusem!

Długo mogłabym się rozpływać nad zaletami Szkoły Leśnej na Barbarce, bo muszę przyznać, że to miejsce naprawdę skradło moje serce. Ale przecież główną atrakcją i tematem tego posta miał być plac zabaw, a więc pora przyjrzeć się i jemu.  Co tu dużo pisać, jest rewelacyjny 😉 . Drewniany, leśny, niebanalny, z dużym wielopiętrowym zamkiem niczym z bajki i najbardziej chyba ukochanymi przez dzieci urządzeniami typu tyrolka i trampoliny. No i oczywiście, w pakiecie, śpiew leśnych ptaków i wszechobecna zieleń. Tylko popatrzcie!

Jak już dzieci wyszaleją się na placu zabaw, możecie ruszać dalej. Bo w osadzie leśnej na Barbarce znajdziecie jeszcze całą masę innych atrakcji, w tym oczywiście część z nich jest płatna. Jest tam więc m.in. wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego, park linowy, tzw. Barbarkowy Park Rekreacyjny (mini golf, kręgle terenowe, tor do gry w boule), szlaki rowerowe, siłownia pod chmurką oraz miejsca na organizację grilla czy ogniska. Pomysłów na aktywne spędzenie dnia na świeżym powietrzu raczej więc Wam nie zabraknie. No, może jedynie energii – ale, przecież, jak wiadomo, dzieci regenerują się bardzo szybko 😉 .

Tutaj znajdziecie wskazówki dojazdu na Barbarkę. Dobrej zabawy!

About

No Comments

Leave a Comment