W świecie bajek i wyobraźni – Laboratorium Pana Kleksa w Gdańsku

Ambroży Kleks – stworzony przez Jana Brzechwę, szalony, dowcipny i przesympatyczny profesor z bujną brodą, kolorowymi piegami i całą masą niebanalnych pomysłów to wymarzony nauczyciel i wychowawca, jakiego każdy z nas chciałby spotkać na swojej szkolnej drodze. Oprócz tego, że umie lewitować i przyrządzać potrawy z kolorowych szkiełek, zawsze dba o swoich uczniów, nigdy się nie gniewa i jest uosobieniem dobroci. Jak go nie kochać? 😉 W Akademii Pana Kleksa nauka równa się zabawa, roi się tam od niecodziennych przedmiotów, nietuzinkowych postaci, magii, tajemnic i bohaterów najsławniejszych bajek. My uwielbiamy Pana Kleksa w formie książkowej, filmowej, a zwłaszcza muzycznej – kultowe przeboje z filmu z Piotrem Fronczewskim nie mają sobie równych!

W Gdańsku jest takie miejsce, gdzie dzieci mogą odwiedzić świat do złudzenia przypominający ten wykreowany w powieściach Jana Brzechwy. W Centrum Hevelianum powstało Laboratorium Pana Kleksa, zainspirowane akademią słynnego profesora, gdzie można puścić wodze wyobraźni i oddać się szaleństwu naukowej (ale nie tylko!) zabawy. Tę wyjątkową przestrzeń tworzą 4 pokoje, każdy o innym charakterze i przeznaczony do innego typu zajęć i aktywności.

„Witajcie w naszej bajce!” – chciałoby się zaśpiewać po przekroczeniu progu pierwszego pokoju. To Bajdocja, według Jana Brzechwy spokojna i sielska kraina zamieszkana przez bajkopisarzy. Tutaj jest to kolorowe pomieszczenie, pełne miękkich i przyjaznym dzieciom mebli i przedmiotów, gdzie najważniejszym elementem jest pluszowa kopuła przypominająca biedronkę. To tak naprawdę mini-kino, gdzie dzieci oglądają „Kaczkę dziwaczkę” i wraz z animatorem rozpoczynają swoją przygodę z bajkami i Panem Kleksem. Po krótkim seansie jest czas na pierwsze zadania i zabawy ruchowe oraz buszowanie po pokoju. Oprócz „biedronki” są tutaj nawiązujące do bajek gry i zabawki, są puzzle i siedmiomilowy but Tomcia Palucha, a także mini ścianka wspinaczkowa dla co bardziej ruchliwych maluchów.

Po wizycie w Bajdocji dzieci przechodzą razem z animatorem do Krainy Luster, gdzie Pan Kleks oglądał sny chłopców uczących się w jego Akademii. Sufit w tym pomieszczeniu cały jest wyłożony okrągłymi lustrami, dzięki czemu spoglądając do góry widzimy swoje zwielokrotnione odbicie. Fajne wrażenie 😉 . To tutaj przechodzimy do części „lekcyjnej” naszej wizyty. W zależności od motywu przewodniego spotkania, animator przeprowadza wykład na wybrany temat. My rozmawialiśmy o bajkach, przyporządkowywaliśmy bohaterów do charakterystycznych przedmiotów i snuliśmy opowieści o ich niezwykłych przygodach. Każde dziecko miało okazję opowiedzieć o swojej ulubionej bajce. Kraina Luster to pomieszczenie nawiązujące do morskiej tematyki, dzieci siedzą na poduszkach na wzór kół ratunkowych, a podłoga przypomina morskie fale . Są tu też drewniane ławeczki, na których mogą przysiąść rodzice, a także – a raczej przede wszystkim – rzeczywistych rozmiarów kukła przedstawiająca Pana Kleksa. W sam raz do robienia sobie z nią zdjęć 😉 .

Po wykładzie, czyli części teoretycznej, przychodzi pora na praktykę. Trzeci pokój to tzw. Kuchnia Pana Kleksa – w książce jest to niezwykłe miejsce, w którym dzieją się prawdziwe cuda. Gotowanie to tam dość osobliwy proces, bo dania przygotowuje się z barwnych szkiełek, farb czy płomyków świec. W Laboratorium Pana Kleksa trzecie pomieszczenie też przypomina kuchnię: są tu stoliki, podświetlany blat kuchenny oraz zlew.  Ale niezwykłe ilustracje na ścianach oraz kredki, mikroskopy i różnej maści probówki sugerują, że nie o obiady tutaj chodzi. To w tym miejscu odbywają się bowiem zajęcia artystyczne lub – jeśli temat jest bardziej „naukowy” – doświadczenia i eksperymenty. My przygotowywaliśmy bajkowe postacie, czyli papierowe kukiełki na patyku, które potem można wykorzystać np. podczas zabaw w domowy teatr.

Czwarty pokój ukryty jest za zamkniętymi na klucz drzwiami. Dzieci nie mogą się doczekać, kiedy zostaną wpuszczone do środka i – jak się okazuje –  czeka tam na nie prawdziwa niespodzianka. Ostatnie pomieszczenie kleksowego laboratorium to Abecja, podwodna kraina pełna fascynujących stworzeń. Urządzone na wzór podwodnego świata, działa odprężająco i uspokajająco na zmysły. Można tu obserwować morskie stworzenia przez peryskopy, oglądać rybki i płaszczki w sporych rozmiarów akwariach i układać wielkie ścienne puzzle o tematyce – a jakże – morskiej. To chyba nasza ulubiona część Laboratorium Pana Kleksa, choć trzeba przyznać, że całość jest doskonale przemyślana i robi bardzo pozytywne wrażenie. Przejścia pomiędzy poszczególnymi „krainami” są płynne, a każda z nich ma swój niepowtarzalny urok i pobudza dziecięcą wyobraźnię.

Czwarty pokój to ostatnia część Laboratorium Pana Kleksa, ale to jeszcze nie koniec atrakcji związanych z naszą wizytą 🙂 . Ostatni punkt zwiedzania to bowiem Kreatywny Plac Zabaw, czyli specjalna strefa dla dzieci w Centrum Hevelianum, zatytułowana – nie bez powodu – „W dżungli wyobraźni”. To tutaj, pośród wielkich, piankowych klocków z serii Imagination Playground, dzieciaki mogą zaszaleć i tworzyć najróżniejsze konstrukcje. Jedyne, co je ogranicza w tej nieskrępowanej zabawie, to własna wyobraźnia. Na kreatywnym placu zabaw jest też „strefa wyciszenia” – znajdziemy tam stoliki i krzesełka, małe klocki, kredki, kolorowanki i szablony do odrysowania.

Laboratorium Pana Kleksa to miejsce, które najbardziej spodoba się dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zajęcia w tygodniu skierowane są do grup zorganizowanych, dla osób indywidualnych przeznaczone są weekendy. Koszt biletu dla dziecka to 15 zł (1 towarzyszący dziecku opiekun wchodzi bezpłatnie), a w cenę jest wliczony wstęp na Kreatywny Plac Zabaw.  Bilet nie obejmuje natomiast wejścia na wystawy stałe Centrum Hevelianum – trzeba wykupić je dodatkowo. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdyby po wizycie w Laboratorium Pana Kleksa Wasze dzieci miały dość wysilania szarych komórek i chciały najzwyczajniej w świecie wybiegać się na świeżym powietrzu 😉 . Jeśli jednak taka zabawa z nauką przypadnie Wam do gustu, to można potraktować ją jak wstęp do dalszego zwiedzania Centrum Hevelianum.  Pasjonujące przeżycia gwarantowane!

About

No Comments

Leave a Comment